Home Slovenský bridž Priznanie neschopného
Priznanie neschopného Tlačiť E-mail
Streda, 24 Júl 2013 06:29
Konanie MEJ2013 využil náš "priateľ" I. Tatranský na napísanie textu, v ktorom mimo iného o mne píše, citujem:

Napriek tomu veríme, že to, čo sa títo chlapci v NBC naučili im nik zobrať nemôže a že to pri svojej premiére zúročia, ale za iných okolností mohli byť ich ambície tie najvyššie. Každopádne neskončia na poslednom mieste ako ich predchodcovia, ktorých si vybral a pripravoval na ME 2004 v Prahe a v Jezole 2007 Edo Velecký. Je smutné, že po takom fiasku stále chce v tejto oblasti rozhodovať a žiaľ i rozhoduje.

Pozrime sa najprv na ME 2004 v Prahe. V roku 2003 a na prelome roku roku 2004 sa objavilo niekoľko mladých bridžistov, ktorí o hru prejavovali zároveň zvýšený záujem. Spomeniem niektoré mená: Tokárová, Jedlička, Tomčáni, Hriňák, Lukoťka, Miklík, Krošlák. Táto skutočnosť vyvolala v SBZ čosi ako eufóriu, ktorá sa odrazila v tom, že SBZ zorganizovalo vo februári 2004 medzinárodné štvorstretnutie za účasti českej, rakúskej a maďarskej juniorskej reprezentácie. Naša reprezentácia získala v troch zápasoch 1VP. Zábavné je, že vtedy Tatranský o mne a týchto zápasoch písal, citujem: "zápasy s prehľadom viedol majster bridžu Edo Velecký, a čo je pre neho typické, nevenoval sa iba dodržiavaniu regulérnosti, ale starostlivo sledoval i samotnú hru, a v prestávkach turnaja nešetril cennými radami pri analýzach kritických rozdaní".

Náväzne predsedníctvo SBZ (nie som si istý, ale myslím, že IT bol vtedy jeho členom, respektíve mal výrazný vplyv na jeho rozhodnutia), stále nadšené existenciou mladých hráčov a motivované možnosťou ekonomicky prijateľnej účasti na ME v Prahe, sa rozhodlo prihlásiť slovenskú reprezentáciu na túto súťaž. A ty Edo, ich budeš pripravovať, povedali mi, však už aj tak sa im venuješ. Protestoval som - aj keď nie dostatočne silne - že účasť začiatočníkov (niektori z nich hrali bridž len 3 mesiace!!) na ME nie je dobrý nápad. Musíme podporiť mladých, znelo z predsedníctva a Tebe v príprave samozrejme pomôžeme. Tak sme teda hrávali na BBO, snažili sme sa, ale nech bolo ako bolo, nemožno z nikoho na svete urobiť za takú krátku dobu aspoň priemerného hráča. Mimochodom - to s tou pomocou bol bluf. Keď som volal po pomoci, tak som dostal odpoveď, že aj tak som stále na BBO a že takto svoj čas aspoň rozumne využijem. Nie že by ma to prekvapilo, ale ku celkovému obrazu to patrí. O pár mesiacov sa teda družstvo vybralo na ME. Na tom, kto tam šiel, nezáležalo, lebo všetci, ktorí boli k dispozícii, mali zhruba rovnakú výkonnosť začiatočníkov, rozdiely boli minimálne. Mimochodom, v Prahe Rakúšania - práve s nimi sme získali ten 1VP v Bratislave - viedli diskusie na tému, koľko (málo) VP Slováci získajú. Súťaž potom potvrdila, že rozdiel vo výkonnosti medzi nimi a ostatnými zostal skoro rovnaký ako v Bratislave a a bol istým spôsobom šokujúci pre hráčov. Po týchto ME sme už medzi nami nevideli týchto jeho nasledovných účastníkov: Tokárová, Krošlák, Jedlička a Irman.

Kto bol za toto vinný? Nepochybne aj ja. Nie však za to, ako som viedol prípravu alebo za to, koho som nominoval, ale za to, že som dôslednejšie netrval na tom, aby sa na ME nešlo. A predovšetkým bolo zodpovedné vedenie SBZ, ktoré idealisticky a naivne pokladalo takúto účasť za osožnú podporu mládežníckeho bridžu. Čiže aj môj "priateľ" Tatranský, pre ktorého som bol vtedy majstrom. Tatranský po bratislavskom trojzápase písal, že prehry na nulu bolo očakávané. Ak boli vtedy očakávané, tak očakávané museli byť samozrejme aj o 5 mesiacov neskôr - ako to správne odhadli aj Rakúšania. Dnes sme už v SBZ - aspoň dúfam - múdrejší a na takéto podujatie pošleme len hráčov, ktorí už majú za sebou začiatočnícku fázu, ktorí už absolvovali aj viacero rôznych súťaží, podľa možnosti samozrejme aj medzinárodných a ktorí spĺňajú aj obecné kritéria reprezentanta: zrejmú perspektívu, overenú oddanosť bridž, chuť na sebe pracovať, atď. Nie hráčov, ktorí doslova mali problém aj so základnými bridžovými technikami, vrátane impasu.

Jesolo v roku 2007 bol iný prípad. V ročníku 2007 hralo družstvo Lozorna ako nováčik prvoligovú súťaž v zostave až na mňa čiste juniorskej, čiže Tomčáni, Lukoťka, Sidor, Kianica, Velecký, Albrycht. A čo sa nestalo? Stalo sa, že tesne pred jarným kolom ligy získalo SBZ štátnu dotáciu na reprezentáciu vo výške 100.000 Sk. Liga sa hrala v Osrblí, 19-20. mája 2007. Na obvyklom kapitánskom stretnutí ligoví kapitáni schválili návrh P-SBZ, že jarná časť ligy bude zároveň nominačnou súťažou na open ME2007, ktoré sa budú konať o púhy mesiac neskôr v tureckej Antalyi a že táto štátna dotácia pripadne víťazovi na náklady.(spomínam si, že ja som bol iného názoru, že som myslel, že SBZ by malo nominovať košické družstvo Boroš). Jarnú časť ligy (a potom celý ročník ligy) družstvo Lozorna prekvapujúco vyhralo. Spomínam si, ako som po našom skutočne nečakanom víťazstve - h vychutnával vonku cigaretu, keď sa objavil Tomčo a vravel: "Počúvaj Edo, hovorili sme medzi sebou o tej súťaži, to Turecko je pre nás ťažké, radšej by sme šli na juniorské ME". Bol to podľa mňa dobrý nápad, súhlasil som.

Správa sa pomerne rýchlo rozšírila. Mokráň, Tatranský, Zlacký, "generalita" nášho zväzu bola s rozhodnutím veľmi spokojná a schválila ho. Tak sme šli do Jesola. O dva mesiace po lige. K tomu treba dodať, že ligu sme vyhrali dosť šťastne a že - ako som už viackrát písal - tak toto naše víťazstvo neodzrkadľovalo vtedy skutočný pomer síl. Naviac, v Jesole samozrejme hralo družstvo bez svojich dvoch vtedy zrejme najlepších hráčov, bez Albrychta a bezo mňa :), takže bolo nepochybne slabšie. Tak či onak, družstvo si toto právo účasti vybojovalo v otvorenom boji, podľa pravidiel, ktoré IT tiež odsúhlasil dokonca dvakrát, aj ako člen P-SBZ a aj ako kapitán prvoligového družstva, takže nechápem, kde je problém. Že chlapci skončili napokon Jesole poslední? Nuž, toto už nebola len írska masáž, tu už bridžu trochu až na jedného nich, ktorému sa nechcelo na sebe pracovať, rozumeli a táto účasť im skôr prospela ako uškodila. Ok, niekto môže mať iný názor, že ešte tam ísť nemuseli - ale tak sme mali snáď ísť do Turecka? Alebo sa našej výhry vzdať v prospech niekoho? V prospech Tatranského, ktorého družstvo nielenže neuspelo v boji o túto poctu, ale z ligy dokonca vypadlo :)?

Takže takto to bolo na uvedených ME. Ja len, aby sme nezabudli. A porovnať si napísané s realitou môže každý sám. Rovnako potom aj realitu s tým, čo napísal Tatranský.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť