Home EdoWell Forresterov danajský dar
Forresterov danajský dar Tlačiť E-mail
Štvrtok, 03 Júl 2014 17:52
Forresterov danajský dar

Stalo sa cca pred 3200 rokmi. Princ Paris, syn kráľa Tróje, sa vybral na priateľskú návštevu ku kráľovi Menealosovi, kráľovi Sparťanov. A uniesol mu manželku, krásnu Helenu. Incident potešil Agamenóna, Menealosovho brata, ktorý zorganizoval vojenskú výpravu všetkých starých Grékov (zvaných Achajci) na dobytie Tróje. Desať rokov sa viedli prudké boje, ale hradby slávnej Tróje odolali. Vtedy vymyslel Odysseus, mozgový trust Achájcov, vojnovú lesť. Achájci postavili obrovského dreveného koňa, ktorý mal symbolizovať koniec ich dobyvačného úsilia. Do koňa tajne umiestnili výsadkovú jednotku a ich loďstvo odplávalo z pláži pred Trójou. Následne došlo ku splneniu niektorých božských znamení, ktoré tu nemusíme rozoberať, ale výsledkom bolo to, že Trójania uverili gestu dobyvateľov a zbúrali časť svojich hradieb, aby mohli koňa vtiahnuť do svojho mesta. V noci potom starí Gréci (ktorých Trójania volali Danajcami) mesto dobyli. Toľko grécka mytológia a na základe tejto historky nazývame nevyžiadané dary, ktoré nám neprinášajú prospech, ale skôr rôzne problémy, danajským darom.

Majstrovstvá Európy 2014 vrcholili v poslednom kole, v ktorom boj o titul zvádzali reprezentácie Monaca a Izraela. Monaco hralo proti Anglicku, ktoré bojovalo o tretie miesto, Izrael zápasil so silným Nórskom. Tri rozdania pred koncom bolo majstrom Európy Monaco.

Potom prišiel v zápase Monaco-Anglicko novodobý, bridžový danajský dar a Monaco o titul prišlo. V zatvorenej miestnosti Angličania hladko (bez zásahu súperov) vylicitovali a splnili 6 srdcí. V otvorenej miestnosti bol licit výrazne dramatickejší a je znázornený na nasledujúcom obrázku (chýbajú tam ale dve úvodné hlášky: pass E a jedno káro S):

Anglický pár blokovým licitom vzorovo ubral licitačný priestor, pričom ponechal súperovi neslemové možnosti. Taliansko-monacký pár však nemal problém rozhodnúť sa pre slem, ale nečakane zablúdil pri voľbe tromfovej farby. Nevedno prečo sa stala problémom rozdielna interpretácie hlášky 3srdcia, ktorú Fantoni licitoval ako prirodzenú, kým Nunes ju zobral ako transfer a tak licitoval 4piky. Či bola na príčine únava-omyl jedného z hráčov alebo či bola na príčine nepresná licitačná dohoda, nevedno - ale tipnem si na to prvé a nepriamo to potvrdzujú aj Nunesove vyčítavé slová, ktoré adresoval partnerovi po skončení rozdania.

Zápas Monaco-Anglicko bol zaznamenaný aj kamerami a tak si toto rozdanie môžeme pozrieť aj takýmto spôsobom. Zahraté karty alebo hlášky síce nejde identifikovať, ale aj tak je to zaujímavé v hľadiska reakcií jednotlivých hráčov na vývin rozdania a toho, koľko času si vzali na riešenie problémov, ktoré sa pred nimi objavili. Na nasledujúcom videu vidíme chrbtom sedieť dvoch hráčov, ten vľavo je Fantoni, ten vpravo je Robson. Oproti sedia zľava doprava Forrester a Nunes.

Rozhodujúce rozdanie sa začalo licitovať zhruba o 2 hodinách a šiestich minútach, dolicitovalo sa o zhruba 2 hodinách a 18 minútách a dohrali ho zhruba o 2 hodinách a 32 minutách. Trvalo nezvyčajne dlho, viac ako 25 minút.

K samotnej zohrávke. Robson vyniesol srdcový singl (2:19). Prvý zdvih nerobil problémy, Nunes výnos samozrejme odčítal ako singla a tak neimpasoval, ale zahral srdcové eso a z ruky sa zbavil pripadne blokujúceho jacka. Ale ako ďalej pokračovať? Ak si spočítame zdvihy, tak má - pokiaľ nevydá pik dámu, čo je splnenie nutná podmienka - jeden trefový, jeden kárový, päť srdcových a štyri pikové zdvihy. Na splnenie potrebuje prebiť v ruke jeden tref a zároveň vyimpasovať pikovú dámu. Ak prebije tref, tak dámu môže impasovať len u Robsona. Zároveň musí vypracovať srdcia. Celý postup teda nie je jednoduchý a aj Nunesovi niekoľko minút trvalo, kým si ho premyslel a naplánoval.

Na splnenie musí Nunes hrať nasledovne: srdce eso, tref eso a teraz srdce dáma - aby sa nezablokovali srdcia. Plán je nasledovný: súperi zahrajú tref, ten Nunes prebije, vyimpasuje pikovú dámu u Robsona, ktorá musí byť alebo tretia alebo dubl, avšak vtedy spolu deviatkou. Ako vidíte, rozloženie kariet je tomuto plánu naklonené.

Nunes teda zahral tref k esu a pokračoval srdcovou dámou(2:22). Na rade je Robson, ktorý môže zdvih prebiť tromfom. Robson si dal tiež na ča a trvalo poriadne vyše minútu, kým sa rozhodol zdvih neprebiť (2:23:30). Teraz je na rade Forrester v nasledovnej situácii:

Forrester bolo zrejmé, že hlavný hráč nemá tref a že chce prípadne zahratý tref prebiť. Ak je niečo dobré pre hlavného hráča, tak to nie je dobré pre obranu a tak Forrester nemal veľkú chuť tref zahrať. Je samozrejme otázne, či videl celkovú rozlohu, avšak určite si bol vedomý toho, že súperi sa v licitácii nerozumeli. Nemusel teda vidieť rozdanie kompletne ako my ho teraz vidíme my, ale zároveň mu hráčsky cit velil, aby pokračoval iným ako trefovým zahratím. A tak zahral káro, pričom si bol vedomý, že sa dobrovoľne impasuje (2:27). Zahratý káro jack sa Nunesovi nepáčil, aj keď bolo veľmi pravdepodobné, že kárový impas na kráľa sedi (kontra na 5kár), ale napokon zahral dámu a potom eso a zahodil dva trefy zo stola (2:28:30). Teraz vznikla nasledovná situácia:

Vidíme významný rozdiel od situácie, ktorá by vznikla, keby Forrester vrátil tref. Ten by Nunes musel prebiť a impas v tromfoch potom môže hrať len na jednu stranu, na Robsona. A toto zahranie by aj bolo víťazné. Teraz má však možnosť prejsť na stôl pikou a zahrať impas opačným spôsobom. Dostal teda do vienka možnosť, ktorá je prehrávajúca, respektíve teraz si môže vybrať medzi dvomi možnosťami, pričom jedna z nich vedie ku nesplneniu záväzku. Nunes si u stolíka aj zhlboka vzdychol, aj buchol kartami - bolo vidieť, že z tohto vývoja nie je spokojný. Napokon zahral pik k esu (2:31) a raz padol. 14 impový rozdiel posunul na prvé miesto v tabuľke Izrael a keďže v posledných dvoch rozdaniach sa nič nestalo, tak družstvo Monaca neobhájilo svoj titul z predošlých ME.

Forresterovo zahratie kára je vzorový príklad danajského daru. Ak by zahral tref, tak Nunes slem určite splní. Takto Nunes mohol splniť slem aj iným spôsobom než pôvodne chcel hrať a tomuto lákaniu podľahol. Keď mýtický Odysseus navrhol vyrobiť veľkého dreveného koňa a do neho umiestniť vojakov, ktorí mali otvoriť mestské brány v Tróji achajským vojskám, tak konal takto cielene a počítal aj z náboženským cítením obliehaných. Vytvoril bridžovú pascu v tomto rozdaní Forrester cielene? V inom článku na tomto webe popisujem, ako sa hráči svetovej extratriedy snažia vytrieskať z každého rozdania zisk a popisujem jedno zahratie, ktoré je tiež pascou na hlavného hráča, aj keď iného druhu. Forrester patrí do tejto skupiny hráčov, čiže mohol konať úplne cielene a mohol vidieť problém ako double dummy úlohu, v ktorej bolo jeho úlohou nájsť zahratie, ktoré ponúkne hlavnému hráčovi prehrávajúcu možnosť. Ale nemuselo to tak byť. Forrester podľa môjho názoru je hráč s vysokou kartovou intuíciou. Nemusel vidieť kompletne, čo zahranie kára vytvorí, ale bolo mu úplne zrejmé, že trefové pokračovanie k úspechu nepovedie. A tak zahrať káro bolo lepšie ako zahrať tref. Môžeme si ešte položiť otázku, či Nunes napriek tomu nemal pokračovať v pôvodnom pláne. Mal? Nemal? Osobne nenachádzam dostatočne silný argument pre pozitívnu odpoveď ani na jednu z týchto otázok. Danajský dar je proste zkázonosný a jeho pôsobeniu ťažko odolať.

 

Komentárov   

 
0 # DoplnokEdo 2014-07-12 14:38
Ku licitácii tohto rozdania sa vyjadril na svojom blogu Fulvio Fantoni www.fulviofantoni.com/en/campionati-europei-2014-opatija/412-back-from-opatija.html.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Booty Calls NUTAKU Android Hack OCTOBER 2020rardBeisp 2020-09-24 02:43
https://www.prisonfellowship.org/members/merim/
or

NUTAKU Gold Hack Senha AUGUST 2020

KW:
NUTAKU Hack Gold Apk OCTOBER 2020
Free NUTAKU Gold And How To Hack It OCTOBER 2020
Nutaku Gold COINS Hack iOS OCTOBER 2020
NUTAKU Booty Call Cheats OCTOBER 2020
NUTAKU Gold Cheats Tool Download Android OCTOBER 2020
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # What have you been up to? Talking about covidrambotic 2020-10-30 19:14
What have you been up to? I am fascinated about covid19. Can you talk about it? If the same thread is opened please redirect my post :). Thanks :).

PS: I don't know any people with covid and you? rambo :D
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Forresterov danajský darThalia 2022-08-12 06:35
If you are looking for Laal Singh Chaddha
film and maybe you are a little bit heavy, mix it.
Begin with working to exercise for the marathon, or simply take up swimming to go swimming along with your kids.

Regardless of what, physical fitness is actually a Laal Singh
Chaddha movie
that advantages your state of health.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Forresterov danajský darClair 2022-08-16 01:14
It waits and makes you query what kind of film
it's till it lastly reveals itself in a wonderful finale.my website; The Invitation 2022 full movie
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť