Home Rozhovory Pavel Mokráň
Pavel Mokráň Tlačiť E-mail
Sobota, 09 Júl 2005 00:00
Pavel Mokráň. Odkedy hrám bridž, tak Paľo bol vždy pritom. Ba dokonca aj vtedy, keď ja som nad budúcnosťou slovenského bridžu zlomil palicu, tak Paľo bol presvedčený o opaku. A nebyť toho, čo o Paľovi viem a o čom tu je zbytočné písať, tak sa ku organizovanej forme bridžu na Slovensku nevrátim. Ale Pavel Mokráň a jeho celoživotná práca pre bridž však predstavovali výzvu, ktorú nebolo možné ignorovať. Vraví sa, že za dobrotu na žobrotu. A tak som nedávno ohlásil Paľovi, súčasnému predsedovi Slovenského bridžového zväzu, že mám záujem o rozhovor s ním a že ho plánujem uverejniť na tomto webe. Nasledujú jeho odpovede na moje mnoho razy nepríjemné otázky.
predseda

Paľo, koľko má náš bridžový zväz vlastne členov? Myslím, že na papieri tak do 100, možno však len okolo 80. A myslím, že počet viac menej stagnuje. Proste sa nám nedarí významnejšie rozšíriť základňu. A to už nehovorím o tom, že akési vlani zväzom prijaté dokumenty dávajú za cieľ na budúci rok 220-260 členov. To nebolo reálne už vlani a dnes je zrejmé, že to bola len pekne spracovaná vízia, ale stojaca na vode. Myslím, že obaja vieme, kde je chyba, ale nezaškodí, ak povieš svoj názor. Takže?

Člen by mal byť ten, kto zaplatil členské - takých je veľmi málo, lebo chýba niekto, kto by naháňal ľudí, aby členské zaplatili. Ja som napríklad v Bratislave nahováral postupne tuším skoro všetkých členov, aby sa stali pokladníkmi klubu. Nenašiel som nikoho, kto by to chcel robiť. Takže ja mám v sekretári dve peňaženky, jedna je príručná pokladnica SBZ a druhé je príručná pokladnica nášho klubu. Ale späť k odpovedi. Forwardnem Ti list, ktorý účelovo vyrobil Lojzo Zlacký pre prihlášku do športovej konfederácie. Ďalší údaj by mohol byť ten, ktorý sme oficiálne nahlásili EBL či WBF. Forwardnem. Ďalej možno použiť zoznam Košičanov ... Asi som Ťa neuspokojil.

Komentár: nuž nie. Čísla sa dosť líšia. A počet členov zostal záhadou. Počet ľudí so zaplateným členským tobôž.

Paľo, koľko má náš bridžový zväz vlastne toliarikov? Prečo to nie som schopný zistiť trebárs na webovej stránke slovenského bridžového zväzu? Prečo nie sú na webe informácie o hospodárení zväzu? Kde sú rôzne výročné správy? Kde sú správy toho množstva komisií, ktoré máme vytvorené (vrátane komisie, ktorej šéfom som ja)? Mám dojem, že neexistujú. Mám dojem, že sme k sebe málo kritickí ak narazíme na nedostatok v práci druhého. Mám dojem, že sa vyhýbame riešeniu vecných problémov aby sme potenciálne nenarušili osobné vzťahy, prípadne aby sme toho druhého od bridžu nebodaj neodohnali. Je to takto dobré?

Máme dve kontá, jedno je v SLSP, chcel som sa tam pozrieť, dnes je údržba, zajtra môžem dodať presné číslo, je to nejakých 56.000 Sk. V príručnej pokladnici mám 2.554 Sk + 194,20 Eur. Druhé konto založil Lojzo Zlacký vo VÚB u nich, zháňal od nich sponzoring, ktorý by bez konta u nich sotva dali, nakoniec nedali aj tak. Lojzo to už chce zrušiť a presunúť do SLSP, ale sa k tomu ešte nedostal, výšku konta nepoznám, ale je menšia než v SLSP. Celý pohyb predstavuje ročne cca 10-12 položiek, čo by sa mohlo pokojne zverejniť celé. Vlani to bola účasť juniorov na ME v Prahe, predtým akcia 4-juniorské družstvá v Blave, sústredenie juniorov, účasť Hrinak+Trepáč na akcii EBL v Taliansku.

Ešte ku toliarikom. Predpokladám 3 zdroje príjmu. Členské (v smiešnej výške 200 Sk, ale konečne, nie je to za dnešnej situácie dôležité), potom 2% z daní od tých, ktorým sa nelenilo vyplniť príslušný formulár a potom príspevky od sponzorov. Aké je členenie týchto príjmov? A aké je členenie výdavkov?

Hlavný príjem je 2% dane, potom dlho nič a za tým členské, potom dlho nič a od sponzorov v tomto období nič. Po zmene legislatívy nie je záujem. Ja to vidím tak, že niekto by mal byť taký, čo by neustále naháňal peniaze, vrátane členského a sponzoringu. Takého nemáme.

Vlani vo februári sa na popud EBL uskutočnilo v Bratislave juniorské štvor stretnutie. Zúčastnili sa Česi, Maďari, Rakúšania a naši juniori. Slováci - väčšina z nich hrala prvý ozajstný turnaj - utrpeli kruté porážky. Jednou - ale len ticho vyslovenou otázkou - je to, či takéto niečo malo vôbec zmysel a aký konkrétne. Druhou - ale už hlasitejšie vyslovenou otázkou, sú okolnosti za akých sa turnaj hral. Zúčastnila sa na ňom plejáda funkcionárov EBL, ktorých som videl 2x: na akejsi vizite hracej miestnosti, potom na slávnostnej večeri. 7 členov mládežníckej komisie EBL si proste urobilo výlet do Bratislavy, na chvíľu sa k nim pridal dokonca šéf EBL a minuli iste slušnú kôpku z fondov EBL. Ale čo nás stála tato akcia?

Neviem ako inak dostať mladých k súťažnému bridžu. Takto sme im turnaj priniesli priamo pod nos. Zmysel je asi v tom, že bez mladých bridž by na Slovensku zanikol, čo asi nechceme. Mládežnícky výbor EBL má ľudí z viacerých krajín, takže na zasadnutie musia vždy takmer všetci cestovať. Vtedy si urobili zasadanie v Bratislave. Môžeme filozofovať o racionalite a podobných veciach. Druhá vec je, že títo ľudia mnoho cestujú a neviem, či sú tieto činnosti nejako honorované - okrem preplatenia nákladov. Ja by som to nerobil. Nás - SBZ - táto akcia stála 5.775 Sk, hlavne na občerstvenie účastníkov.

Na budúci rok je Slovensko organizátorom MS juniorov párov. Bude ním napriek tomu, že má minimum hráčov, že ešte menej z nich je aktívnych, proste nejsou lidi a budú pritom veľmi potrební ... že nemá žiadne skúsenosti ani z výpomoci pri organizácii podobnej súťaže a že má v podstate prázdnu pokladnicu. Ľutujem, ale ak mám byť úprimný, tak mne to smrdí prúserom prvého rangu, prúserom, oproti ktorému je český pri organizácii ME juniorov len batoliatko. Prakticky vôbec nechápem, prečo sa zväz na takéto niečo dal. Prečo?

Organizovali sme cca 17 ročníkov Pohára oslobodenia Bratislavy, z ktorými bola kopa roboty a zisk minimálny. Keď som po čase navrhol zorganizovať bridžový týždeň v Tatrách, nastala vlna odhovárania - najmä zo strany Košičanov. Prvý týždeň bol stratový, ale ďalšie už skončili so (skromným) prebytkom. Okrem propagačnej hodnoty MS smerom k mládeži Slovenska, je aj také niečo ako snaha o propagáciu cestovného ruchu na Slovensku, možno sa to niekomu zdá smiešne, ale mala by to byť snaha všetkých. Je samozrejmé, že táto akcia JE RIZIKOVÁ. Hlavné riziko spočíva v tom, že zmluva s EBL je uzatvorená v EUR a hotel Sĺňava chce zmluvu uzatvoriť len v SK. S EBL sme toto preberali, ak by koruna veľmi posilnila, budeme žiadať platby od účastníkov v SK v kurze platnom v čase uzatvorenia zmluvy. Ďalšie riziko je počet účastníkov. Čím vyšší, tým lepšie pre bilanciu. Toto môže ovplyvniť mnoho vecí, od propagácie EBL a SBZ, po medzinárodnú situáciu. Ministerstvo školstva zaradilo akciu medzi "významné medzinárodné podujatia" a prevzalo záštitu, čo je spojené aj s dotáciou, prísľub je cca 200.000 Sk. Český prúser máme rozobraný, spočíval v tom, že benevolentne pripustili zmenu ubytovania účastníkov z EBL do hotela, ktorý ich vyšiel oveľa viac a potom im niekto odklepol konzumáciu drahých vín. Toto máme "ošetrené" v zmluve - ubytovanie funkcionárov EBL v hoteli Sĺňava, vrátane stravy a občerstvenia. S vedením hotela máme dohodnuté, že budú len 2 ľudia, ktorí môžu odsúhlasiť akúkoľvek zmenu menu. Drahé nápoje tam jednoducho nebudú.

Ďalšou otázkou sú potenciálne praktické prínosy tejto súťaže. Jediný potenciálny praktický efekt vidím vo zviditeľnení bridžu na Slovensku. Ale to bude len prchavý element, správa o akcii prejde niekoľkými médiami, zapíše sa do archívov a potom nastane ticho, v ktorom si budeme lízať rany. Alebo snáď existuje nejaký plán ako tuto akciu REÁLNE využiť v prospech rozvoja slovenského bridžu?

Celý život sa skladá z prchavých momentov. Ja mám predstavu, že popri kempe EBL súbežne zorganizujeme náš kemp, pre mládež a pre učiteľov. Akékoľvek podnety v tomto smere uvítam. A pomoc tiež. 2-3 ľudia na to nestačia.
A moja otázka: bude lepšie, ak nebudeme robiť vôbec nič? Aspoň nič nepokazíme ...

Myslím, že veci v podobných záležitostiach zriedka stoja tak, že alebo toto alebo nič. Podľa mňa treba hľadať rozumnú kontinuitu a zároveň vyhýbať sa stavaniu vzdušných zámkov. Kontinuitu by som videl napríklad v obnovení bratislavského turnaja, ale za rovnaký druh rozumnej kontinuity pokladám aj bridžový týždeň v Tatrách. Organizovať majstrovstvá sveta sa vymyká z môjho pohľadu na to, čo pokladám za rozumnú kontinuitu, rovnako aj na to, čo pokladám za rozumne vynaložené úsilie. Na druhej strane, niekedy len nerozumné kroky, skoro čosi ako vízie, pohnú veci zo stojatých vôd.

Minule ma v Prahe navádzal Ota Svoboda na obnovenie turnaja v Bratislave. Podľa neho ideálny čas by bolo leto - august, bolo by treba zosúladiť to s bridžovým kalendárom najmä Maďarov, ale aj Rakúšanov. Tento rok je to už nereálne.
ALE: dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky. Už by to nebolo v tých skromných podmienkach v Slovnafte, i keď cez leto nie je problém zabezpečiť aj lacné ubytovanie na internátoch. Mám predstavu osloviť v tej veci nejaký hotel s vhodnou sálou.

Osobne pokladám za zvláštne, že národné zväzy v strednej Európe sú mnoho razy rozdelené v pohľade na niektoré otázky na základe národnej geografickej príslušnosti. Problémy centrum kontra vidiek sú bežné v okolitých zväzoch, na Slovensku sú zase živené v podobe Západ kontra Východ. Nie je to stály konflikt, ale je latentne prítomný. Myslím, že sa nebudem mýliť, ak poviem, že obaja ho pokladáme za znechucujúci a tak ti ponúkam príležitosť, aby si sa k nemu vyjadril.

Faktom je, že bridž v Bratislave živorí. Mierne oživenie nastalo až potom, čo sa Ti podarilo dostať mladých (aj starých :-) ) na BBO. Ja som "učil" bridž 8 rokov na PF UK, katedra vychovávateľstva, ako súčasť povinného predmetu s názvom tuším stolové hry. Mal som k dispozícii 7-8 dvojhodinových lekcií, čo môže stačiť akurát tak na vzbudenie záujmu, čo sa mi však nepodarilo - mali záujem iba o zápočet ... Košičania zostávajú väčšinou na platforme kritiky toho, čo (ne)robí západ. Aktívny po všetkých stránkach je iba L. Zlacký, mal by dostať adekvátnu pozíciu, v ktorej by mohol dokázať oveľa viac. Kooptovaný člen vedenia M. Hriňák je tiež aktívny, mal by dostať viac príležitostí.

Pár týždňov po MS juniorov budú open ME vo Warsawe. Ako reprezentačný kapitán mám v právomoci pripraviť a nominovať družstvo na túto súťaž. Situáciu vidím nasledovne:
a/ existuje ostrý rozpor medzi prianím niektorých hráčov hrať túto súťaž a medzi ich možnosťami uhradiť potrebné náklady.
b/ nemenej výrazný ostrý rozpor existuje medzi výkonnosťou väčšiny potenciálnych kandidátov a medzi výkonnosťou potrebnou pre absolvovanie takejto súťaže (a o umiestnení sa radšej ani nezmienim).
c/ doteraz neexistuje rozhodnutie zväzu o účasti na ME, ako aj o podmienkach pre prípravu družstva, rovnako i podmienkach pre účastníkov.
Naozaj by ma zaujímalo ako si zväz predstavuje za týchto okolnosti účasť na ME.


Pribudli nám nejaké korunky z 2% dane, ale je tu podpísaná zmluva s EBL o MS juniorov, od toho už cúvnuť nemôžeme. Teraz potrebujeme zložiť zálohu na hotel pre MS, čo bude viazané až do ich konania. Zabezpečenie financií na ME vidím len cez sponzoring alebo pri neúspechu z vlastných prostriedkov hráčov. Ja viem, že to nie je dobré, ale ak tam chceme ísť, tak tentoraz len takto. Dávam na uváženie Tebe, či by si sa za týchto okolností podpísal pod nomináciu a či by si sa aj Ty osobne zúčastnil. Môžeme to hodiť na diskusné fórum alebo to prebrať na konferencii v Tatrách.

Slovensky bridž nikdy nerozkvital, ale zároveň vždy mal niekoľko ľudí, ktorí niesli jeho "pochodeň". Aj tento vlastne núdzový stav bol narušený v posledných 20 rokoch, nakoľko v týchto rokoch sme stratili i existujúci tenký prílev hráčov do našej základne. A tak teraz máme minimum hráčov strednej generácie, minimum toho, o čo sa bridž normálne opiera. Ak nechceme aby bridž zanikol, ak nechceme, aby bridž len živoril, tak musíme urobiť niečo preto aby sa takáto situácia neopakovala. Myslím, že jedinou cestou pre zachovanie bridžu na Slovensku je investícia do mladých. Investíciou nemyslím peniaze (aj tak ich máme len minimum), ale za najdôležitejšiu investíciu pokladám čas, ktorý môže každý z nás mladým venovať. Ty si tohoto času venoval podľa mňa neúrekom a tak máš právo vyzvať členov zväzu, aby sa zamysleli nad svojimi možnosťami v tomto smere.

Konkurencia na poli zábavy je stále silnejšia a aj tí mladí, ktorí k bridžu trochu pričuchnú, sú často odlákaní inde, za príkladmi nemusíme ďaleko chodiť. Mladých asi starí nepresvedčia, mali by ich presviedčať mladí, nápadom sa medze nekladú.

Toto nie je otázka, ale ponuka voľného priestoru. Máš možno viacero vecí, ktoré by si členom SBZ a hráčom na Slovensku rád povedal. Ak chceš využiť túto príležitosť, nech sa páči.

FINANCIE. Ja nie som ten, ktorý dokáže chodiť s mešcom a vyberať peniaze. Je treba, aby sa o finančné záležitosti staral niekto, kto sa nedá odbiť. Bolo by treba urobiť poriadok s výberom členského, lebo tento prúd je veľmi tenký. Nájde sa nejaký dobrovoľník, ktorý je zároveň spoľahlivý?
MS Juniorov. Počas akcie bude treba dosť ľudí, ktorí by pomohli s organizáciou. Ide najmä o tieto aktivity: - prípravné práce v hoteli 1-2 dni pred začiatkom - výber peňazí od účastníkov za ubytovanie - práce na vydávaní bulletinu - obsluha turnaja - roznášanie (rozvoz) a zberanie krabíc - dovoz účastníkov z letiska a stanice a ich odvoz - iné činnosti Uprednostňuje sa znalosť angličtiny, ďalší svetový jazyk vítaný. Bol by som rád, keď by každý bridžista zvážil, či by sa mohol zúčastniť a čím by mohol pomôcť. Môžete sa ozývať priamo mne. Možno sú tieto MS pre viacerých z vás "nechcené dieťa", nebolo by však dobré pre slovenský bridž, ak by sme ho nechali zomrieť na podvýživu.
FUNKCIE. Stal som sa predsedom, lebo nikto iný neprejavil záujem o tento post. Priznám sa, že tomu nevenujem toľko času, koľko by bolo treba, lebo sa venujem iným veciam a čas je nepriateľ. Vyhliadky do budúcnosti v tomto ohľade nie sú dobré. Bolo by dobré, aby sa v dohľadnej budúcnosti tejto funkcie ujal niekto, kto je schopný venovať jej viac času. Ja mu pritom budem rád pomáhať.

Paľo, ďakujem Ti za rozhovor.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť