Toto je posledné rozdanie zo zápasu s Rumunskom, z ME 2008, v Pau, Francúzsko:
Je to nenápadná karta, body sú delené 22:18, je trochu misfitová, ale v zásade v nej nie je cítiť žiadne veľké nebezpečenstvo. Napriek tomu naše družstvo v tomto rozdaní stratilo 12 impov. Ako sa to stalo? Pozrime sa na licitáciu z otvorenej miestnosti:
Zalicitoval som 1srdce súťažne, trochu aj na výnos, partner zase 1nt majúc 11 bodov. Po rozdaní sme na seba trochu zazerali, žiadny z nás však nebol ochotný dať ruku do ohňa nielen za svoju hlášku, ale ani pri kritike hlášky partnera. Po čase vidím obe naše hlášky ako viacmenej normálne a myslím, že sme mali smolu, že náš sled vyšiel tak, že súper 1nt (z jeho hľadiska celkom logicky) okontroval. Licitačné tempovanie je často rozhodujúcim faktorom nielen pri tvorbe rôznych licitačných sledov, nielen pri invitoch, forsingoch, slemových ponukách, ale môže zohrať a zohráva svoju úlohu aj pri takýchto nenápadnych rozdaniach, pričom ide často o úlohu nechcenú, ale v našej obľúbenej hre úlohu integrovanú. Je potrebné takéto šance vedieť identifikovať a využiť ich tak ako naši súperi túto možnosť využili.
Pozrime sa do zatvorenej miestnosti. Licitácia nášho hráča na pozícii N nemá logiku. Nedať kontru na 1NT znamená, že nedôveruje hláške partnera, jeho informačnej kontre. Pre túto nedôveru nie je - mimo agresívnej licitácie W- žiadny dôvod. Viac zaráža, že ak nedôveruje partnerovej hláške, tak prečo potom licituje hazardné 2 trefy so 4listom? Prečo je lepšie hrať na osem zdvihov v trefoch ako na sedem zdvihov pre porazenie NT? Každopádne skvelá šanca na zremízovanie rozdania spočívajúca na skutočnosti, že East si blufol na treťom mieste v druhej hre a Westu to nijakým spôsobom nešlo do hlavy a 3 krát svojím licitom signalizoval, že tomu neverí, vyletela komínom a stratili sme 12 impov.
Pozrime sa však, čo sa dialo v tomto rozdaní na iných stoloch a sledujme, ako sa prejaví vyššie spomínané licitačné tempovanie.
V zápase Malty so Švédskom dominovali linky EW. V open hrali 2 trefy, padli za 200.
V zatvorenej hrali Malťania 1nt, padli za 300. Bez kontry, lebo linka NS v podstate nemala priestor na zásah a ani dostatočný dôvod do licitácie. Má to niekto šťastie, že? Ale pozor, to nie je šťastie. Rozhodlo nechcené tempovanie licitácie, ktoré prebehlo takým spôsobom, že NS nemali možnosť do licitácie zasiahnuť.
Poďme sa pozrieť na ďalší zápas, Estónsko-Wales.
Na rozdiel od prechádzjúceho zápasu teraz licitáciu obstará len linka NS. V otvorenej je licit úplne štandardný. West neotvoril svojich hnusných 11 bodov, E neblbol s otvorením jedným srdcom v druhej. Po jednom káre sa N rozhodol farbu zvýšiť a bolo dolicitované, lebo ani jeden z protilinky nemá prečo licitovať. 2 kára rovno.
V zatvorenej miestnosti to bolo dramatickejšie. East sa rozhodl zamútiť vodu blokom 2 trefy na drahých. Súperov vyblokoval, kontru nebolo ako dať a padol 2krát za 200. Ako uvidíte, Taliani na tom istom záväzku pochodili oveľa horšie.
Poďme na Írov s Bielorusmi.
Nositeľ slávneho mena Žukov sa nedal a zabojoval otvorením 1srdce. 2trefy je nejaká neidentifikovateľná kravina, ale skončilo to dobre, 2NT za 300 pre súpera. Írov určite potešil takýto vysoký kladný zápis z ničoho. Lenže boli na rade aj oni.
West sa nedal a napokon hral 2 kára. Tentoraz ryžovala pasujúca bieloruská linka, ktorá si zapísala 400 za 4 pády. Mimochodom, všímate si, že na každom stole hrajú čosi inšie a aké pestré sú licitačné chodníčky v tomto nenápadnom rozdaní? To je ten moderný bridž, rofl.
Avšak v zápase Maďarov s Portugalcami bol kľud. West a East licit neotvorili ani na jednom stole a East nemal priestor na zásah srdcami, lebo licit k nemu v druhom kole dobehol na úrovni 1NT. Obaja hlavní hráči zobrali na tomto záväzku 8 zdvihov.
Poďme teda na bojovnejší stôl, Malta proti Belgicku.
Belgičania hrajúci rôzne blokovacie rozlohové hlášky skúsili 2srdcia. Svoj názor o tejto hláške za tohto stavu hier a na danej pozícii s takou kartou vám radšej nepoviem, lebo chcem zostať slušný. Obligátnych 300 pre protilinku.
Čo Belgičania vylicitovali jednou hláškou, na to súperi potrebovali 2 kolá. East má moje sympatie, celkom chápem, že sa mu 1NT nepáčil, ale nemyslím, že by záväzok o stupeň vyššie bol lepší. Mohol však zabrániť reopen kontre súpera - teda, ak o nej S vôbec premýšľal, čo je skôr pochybné. 400 pre protilinku.
Po takomto extempore nezaškodí ukľudňujúci pohľad na klasikov.
Nemci s Francúzami odohrali rozdanie remízovo a určite ich nenapadlo, že v tomto rozdaní možno stratiť 12 impov. 12 impov však nestratilo len Slovensko. 12 impov stratili aj Taliani.
Lotyši ukázali, že kým dvojfarebné otvorenie v tomto rozdaní ku kontre nevedie, tak toto neplatí o dvojfarebnom zásahu v situácii, keď protilinka má informácie o svoje sile. Sementa padol 3krát, za 800.
Duboin je jediný hráč, ktorý toto rozdanie z pozície S oživil, ale mal smolu, že sa mu nepodarilo prichytiť súpera na inom záväzku (2trefy sú asi raz nie, ale ďalší zdvih môže utiecť ľuvoľným smerom), takže viacnásobní majstri sveta boli druhým družstvom, ktoré stratilo 12 impov.
Záverom sa ešte pozrieme, čo hrali Česi proti Luxemburgu.
"Novinkou" v rámci tohto rozdania je dvojfarebné otvorenie 2 trefy. Je určite pružnejšie ako 2srdcia, ale aj tak je v danom rozdaní ťahaním čerta za chvost. Obaja hlavní hráči padli svoje záväzky 3 krát, takže sa vlastne nič nestalo, akurát sme rozšírili našu zbierku o ďalšiu metódu.
Poučenie? V podstate žiadne. Ak čosi, tak snáď to, že naozaj v každom rozdaní môžete utrpieť stratu alebo potešiť sa ziskom. Ale to iste viete. Alkési poučenie predsa len možno naformulovať. Licitačné tempovanie je často rozhodujúcim faktorom nielen pri tvorbe rôznych licitačných sledov, nielen pri invitoch, forsingoch, slemových ponukách, ale môže zohrať a zohráva svoju úlohu aj pri takýchto nenápadnych rozdaniach, pričom ide často o úlohu nechcenú, ale v našej obľúbenej hre úlohu integrovanú. Je potrebné takéto šance vedieť identifikovať a využiť ich tak ako naši súperi túto možnosť využili.
|