Home EdoWell Parný valec v akcii
Parný valec v akcii Tlačiť E-mail
Štvrtok, 05 Máj 2005 00:00
Nedávno som sa obzeral po nositeľoch hviezdičiek na serveri BBO. Ono síce najväčšie hviezdy - ako napríklad Taliani Garozzo, Bocchi alebo Fantoni - hviezdičku nemajú, ale zase aj medzi oficiálnymi "starmi" sa často objaví niekto pozoruhodný.

Teraz bol - aspoň pre mňa - novým mužom na palube DavidB. Za nickom sa hneď objavilo i meno: David Birman, dokonca chairman nejakého turnaja. David?! Je to vôbec možné :-)? V roku 1993 som hral na ME v Mentone za reprezentáciu Československa (áno, viem, že republika sa rozdelila už predtým, ale v bridži sme ešte fungovali na zhruba takejto báze). Prvú polovicu zápasu proti Izraelu sme nehrali, ale kapitán nás poctil svojou dôverou a nasadil nás do druhej polovice. Prehrávali sme po prvej polovičke o 41 impov, ale ešte sa malo hrať 12 rozdaní... zase nejako nádejne to nevyzeralo, čo si budeme nahovárať. Zasadol som na pozíciu North, pričom na Easte už sedel Birman.

Teraz si uvedomujem, že to, čo sa potom odohrávalo u stolíka, je slovami ťažko opísateľné. Malo to 2 fáze. Jednu spoločenskú, druhú športovú. Samozrejme, rôzne sa prekrývali, u bridžu sa vždy zvyknú prekrývať. Podľa mňa sa do spoločenského chovania Birmana preniesol jeho podvedomý názor, že zápas je už rozhodnutý, že hrať tento zápas ďalej je vlastne otrava a že teda on si trochu tento zápas spríjemní po svojom. A podľa svojho predsavzatia i konal. Na moje predstavenie sa odpovedal podľa neho asi vtipnou otázkou, že čo je nového v Rusku. Keď som sa spýtal na niečo ohľadom výnosov, odpovedal, že či myslím, že na tom niečo záleží. Iste vedel perfektne po anglicky, ale odpovedal mi sústavne po rusky. Polovicu zápasu sa bavil s kibicmi, druhú polovičku zase s padajúcou prepážkou stola. Prepážka, ktorá je počas licitácie sklopená a počas cardplay zase zdvihnutá, prejavovala snahu zaujať svoju sklopenú polohu aj počas cardplay a tak ju bolo treba zase zdvihnúť. Tento úkon mal na starosti Birman, pokúsil sa prepážke pomôcť v jej stabilite i fľaškou, ale dopadlo to úboho, fľaša vyletela temer ako vystrelená a celá sála hľadala zdroj hluku. Naša polovička stola bola proste hlučná, stále sa čosi dialo, Birman sa alebo smial alebo zúril, Zeligman a Filip na druhej strane stola boli zase úplne tíško a iste neúspešne bádali nad tým, že čo to vlastne stvárame. Nuž, ja nič, ja muzikant, to všetko DavidB, prosím. Príjemné to však nebolo ani pre mňa. Pomaly sa mi dvíhal adrenalín, ale našťastie sa už na stole objavilo prvé rozdanie. Začínala jedna z najlepších polovičiek v histórii československého bridžu, polovička, v ktorej sme súpera úplne prevalcovali. Chudák Birman, netušil, čo ho čaká...

Nezačalo to však nejako slávne. V rozdaní číslo 13 som mal nasledujúci list:


S A 10 4 3
H J 10 8 7 6 3
D 9 3
C Q

Na prvej pozícii som zapasoval, Birman otvoril 1, môj pasoval, prišlo 1, ja pass, Birman 1NT, ktorý sa dopasoval ku mne. Zasiahnuť, nezasiahnuť, klasická bridžová hamletovská otázka. Zvolil som zbabelo pass, 6 impov vyletelo von komínom a Izrael viedol o 47 impov.

V ďalšom rozdaní sa nič zaujímavé neudialo, ale potom prišiel náš prvý úder:

Deal 15.
S A 7 6
H 10 6
D J 5 4 2
C A 10 7 3
S Q J 8 4
H K Q 3
D A Q 9 8
C J 8
[W - E] S 2
H J 8 4 2
D K 10 7 6
C 9 6 5 4
  S K 10 9 5 3
H A 9 7 5
D 3
C K Q 2

 


Zeligman
West

1 NT
Pass
Dbl

Velecky
North

Dbl
3 S
All Pass

Birman
East

Rdbl
Pass

Filip
South
1 H
2 S
4 S

Zeligman, majúc vo svojom liste temer 3 isté zdvihy a veľkú potenciálnu nádej na štvrtý zdvih, sa rozhodol hrať na skrátenie hlavného hráča a teda pre útočný kárový výnos esom a pokračoval károm, do ktorého Birman zahral kráľa. Toli prebil, zahral 9, Zeligman prikryl, takže zo stola bolo hrané eso. Nasledovala 10, ktorú Zeligman zobral jednou zo svojich figúr.

Rozdanie došlo do pozície, v ktorom ináč celkom dobrý záväzok, teda 4, ešte stále nemožno splniť. Avšak West už má v ruke 2 karty, 2 kárové karty, ktorými 4 môže zadať. A spomeňme si na výnos, výnos, ktorý mal za cieľ skrátiť hlavného hráča.

Deal 15.
S 7 6
H 6
D J 5
C A 10 7 3
S Q 8 4
H K 3
D Q 9
C J 8
[W - E] S -
H J 8 2
D 10 6
C 9 6 5 4
  S K 10 5
H A 9 7
D -
C K Q 2

A tak Zeligman pokračoval vo svojom strategickom cieli károvou dámou. Toli prebil, prebil srdce na stole, na J zahodil srdce a odohral 2 trefové zdvihy. Tretieho trefa síce West prebil, ale to bola jeho labutia pieseň, nakoľko musel vyniesť do pikovej vidličky u hlavného hráča. 12 impov pre nás.

V rozdaní číslo 16 sa nič "zaujímavého" neudialo, aspoň podľa výsledku, lebo prinieslo 2 impy pre nás. Ale ináč to bola dráma. Niet však priestoru pre jej podrobný opis, ale zase čitateľ nepríde úplne na sucho. Toli si dal totiž tú námahu, že pripravil lin súbor z celej druhej polovičky. Tam je všetko :-)...

Na stôl som potom položil rozdanie s mojím obľúbeným číslom, číslom 17. A naozaj, 17 nesklamala, priniesla dramatické rozdanie so skvelým rozuzlením pre nás. Najprv nakuknime do druhej miestnosti, kde Kurka na Weste dostal nasledujúci list:


S 7 3
H A K 10 5
D 6
C Q J 10 8 6 2

North otvoril 1, Ota Svoboda zasiahol preventívne 2, South dal negatívnu kontru. Pepa nelenil a zalicitoval 3. Súperi potom trochu pritlačili a skončili na 3NT. Pepa Kurka vsadil na to, že trefová deviatka nebude hrať kľúčovú úlohu a ocenil záväzok výnosovou kontrou. Tu je celé rozdanie:

Deal 17.
S A K
H 9 4 2
D A 10 9 8 3
C 5 4 3
S 7 3
H A K 10 5
D 6
C Q J 10 8 6 2
[W - E] S Q J 6 5 4 2
H 8 3
D K J 7 2
C 9
  S 10 9 8
H Q J 7 6
D Q 5 4
C A K 7

Potenciálne dôležitú devinu Ota hneď aj vyniesol. Hlavný hráč zobral okamžite na stole a svoj pochod ku katastrofe zahájil zahratím Q. Napokon skončil len so štyrmi zdvihmi, lebo bezchybne hrajúci Ota stihol ešte 2x podohrať srdcia. Tragických 1100 pre Izrael, ale zase obvyklých 1100 pre pár Kurka-Svoboda, ktorý nás neraz potešili podobnými číslami z nenápadných rozdaní.

Na našom stole to bola tiež dráma. Okontrovali sme súperom 2 piky. Tie sú i podľa Deep finnese neporaziteľné, ale tento program nepočítal s mojou technicky kvalitnou a zároveň diabolskou (diabolské nebolo podohratie esa, ale to, že som potom prepustil ďalšie káro..) obranou ! Záväzok sme teda položili a majúc skvelý základ z druhej miestnosti sme pripísali 15 impov.

V nasledujúcom rozdaní sa súperi Kurku-Svobodu pokúsili o revanš a okontrovali 3NT tentoraz oni. Nie je však kontra ako kontra a hlavný hráč ako hlavný hráč a tak Pepa urobil 10 zdvihov. 6 impov.

V rozdaní číslo 19 Birman vyhnal partnera do slemu, ktorý za danej rozlohy kariet nešlo splniť. Vďaka Mr.Birman, vďaka 13 impom sme sa ujali vedenia.

V rozdaní číslo 20 viselo vo vzduchu rovnaké číslo, teda opäť 13impov, ale obaja obrancovia vyniesli od svojej najdlhšej farby, pričom záväzok porážal trefový alebo srdcový výnos.

V zápätí sme hladko porazili 3NT 3 krát, kým Pepa raz spadol zo 4 srdcí. 3 impy... nejako málo, nie:-)? Mimochodom, 4 srdcia tam na otvorené karty sú, ale v praktickom bridži ich podľa mňa padne každý hráč.

Rád spomínam na rozdanie číslo 22. Mám totiž rád jemné licitačné problémy, naviac sme s Tolim hrali licitačný systém stavaný na licit celoherných záväzkov a slemov, ktoré pokladám za jeden z rozhodujúcich faktorov v súťaži družstiev. Dostal som nasledujúci list:

 

Deal 22.
S J 8 5 2
H J
D A Q 10 3 2
C K 6 2

a licitovali sme za úpenlivého mlčania súperov (i Birman si medzi časom prestal so svojím kibicom rozprávať vtipy) nasledovne, keď došlo na rozhodujúci moment:


Zeligman
West

Pass
Pass
Pass
Pass
Pass

Velecky
North

2 D
3 S
4 NT
5 S
?

Birman
East
Pass
Pass
Pass
Pass
Pass

Filip
South
1 C
3 C
4 D
5 C
6 C

Najprv pár komentárov. 1 je od 16 bodov, 2 sú 5list od 8 bodov, v zásade je to licit podľa Precisiona. 3 sú 5 list, 3 zase pokus o zhodu v drahej farbe. Kľúčová bola nasledujúca hláška partnera uzhodňujúca károvú farbu. Ukazuje, že zahájiteľ nemá minimum, avšak zároveň nemá list vhodný pre priame uzhodnenie tejto farby ( to by bola hláška 3 miesto 3). Mal by teda mať cca 18-20 bodov, kvalitných bodov, podotýkam, na trefovej farbe a s károvým fitom. So slušným fitom, čiže alebo 4list alebo 3list s figúrou. 4NT je Blackwood, 5 potvrdzuje 3 esá, 5 je otázka na tromfové figúry a 6 ukazuje kárového kráľa.

Tromfovú farbu sme mali dohodnutú, v kárach som pomerne bezpečne vedel napočítať 12 zdvihov. Trefy partnera sú totiž asi solídne, ináč by licitoval alebo 2NT po mojich 2 alebo by jeho hláška 4 bola silným prelicitovaním, bez solídnych trefov by skôr zalicitoval 3NT. Na 13 zdvihov v kárach to žiaľ nevyzeralo. Na druhej strane, kára nebola naša jediná dobrá farba. Trefov sme mali v zásade rovnaký počet a ja som mohol partnerovi ponúknuť prinajmenej jeden trefový prebitok. Trefy teda boli z hľadiska veľkého slemu oveľa nádejnejšie. S miernym rozrušením som teda zalicitoval 7, na siedmom stupni som zmenil dohodnutú farbu. Napriek "záclonám" som zaregistroval u môjho partnera mierne prekvapenie nad touto hláškou, ale samozrejme disciplinovane zapasoval. Nakoľko rozdanie vyzeralo nasledovne:

Deal 22.
S J 8 5 2
H J
D A Q 10 3 2
C K 6 2
S Q 7 4
H Q 10 9 6
D 8 7 5
C 10 5 3
[W - E] S K 10 9 6
H K 8 5 4 2
D 9 4
C 9 7
  S A 3
H A 7 3
D K J 6
C A Q J 8 4

tak zohrávka nepredstavovala žiadny problém. Na pohľad jednoduchý slem licitoval však naozaj málokto a nám priniesol 14 impov, lebo Izrael zastal dokonca na 3NT.

A ešte čosi: v tejto chvíli sme zásluhou

Izrael však stačil zkorigovať. V predposlednom rozdaní vylicitovali ostrú hru. Ja som partnerov invit na hru odmietol, mal som v liste len 7 bodov, pričom partnerov strop bol 15 bodov a podľa licitu sme boli vyvážení. K takto získaným 11 impov doložil Izrael ešte jeden v poslednom rozdaní, takže zápas skončil 16:14 pre nás. Bez ohľadu na nešťastný záver sme boli všetci spokojní a NPC Péťa Hebák konštatoval smerom ku družstvu:" bylo to hezké, hoši". Bodaj by nie, dokázali sme predsa otočiť stratený zápas.

Samozrejme - aby som sa vrátil k úvodu tohoto textu - vedeli sme i u stolíka, že zápas nedopadol tak ako očakával Birman... a vedel to aj on a myslím, že jeho po zápasový rozhovor s partnerom potom mal svoje grády. Tak či onak, nebol to náš problém. S Birmanom som sa potom ešte v Mentone stretával, ale sme sa na seba akurát usmiali. Môj úsmev býval asi úprimnejší a zároveň mal v sebe aj istú cynickosť . Na druhej strane nepochybujem, že ani Birman nepredviedol v tomto zápase svoje štandardné chovanie u stolíka, skôr predpokladám, že šlo o chvíľkové skratové jednanie profesionála. Funkcia organizátora veľkých bridžových podujatí môj predpoklad myslím posilňuje. (PS. Tesne potom, ako som dopísal článok, som nazrel na BBO, kde bežal vugraph z Cavendishu. A v poslednom kole súťaže družstiev hral na prvom stole Birman, bojoval ako lev o víťazstvo. Ich družstvo potrebovalo vyhrať zápas o 3 impy, napokon však prehrali o jeden prehrali. Moderátor Tommy Sanders poznamenal, ze Birman má veľké zásluhy o rozvoj bridžu v Izraeli a teraz sa koncentruje na juniorov. A ti sú naozaj veľmi dobrí...).

Na záver ešte jedna poznámka. Celá druhá polovička zápasu je dokumentovaná v lin súbore, ktorý si môžete stiahnuť tu a tak si zápas môžete pozrieť detailnejšie a objektívnejšie ako je tento môj subjektívny opis. Lin súbor vytvoril Toli, na základe svojho archívu. Skvelá práca Anatol.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť