Home EdoWell Toliho zlaté pero
Toliho zlaté pero Tlačiť E-mail
Nedeľa, 17 Apríl 2005 00:00
Aj keď nie som hlavným protagonistom nasledujúceho rozdania, povedal som si, že nezaškodí ak napíšem ako som dané rozdanie videl. Rozdanie, ktoré opisujem, sa hralo v roku 1989, na majstrovstvách Európy v Turku, v zápase proti Poľsku, teda proti špičkovému družstvu, ktoré napokon ME aj vyhralo a ja som dostal nasledujúci slušný list:


S Q 10 2
H K 6 3
D A K 7
C A 10 5 4

Môj partner, Anatol Filip, v ďalšom texte vystupujúci pod jeho štandardným nickom Toli, otvoril prekvapujúco 1 H. Prekvapujúco preto, lebo Toli je príkladom človeka, ktorému body chodia akosi pomenej. Keďže sme hrali systém zvaný Mixmax, tak zase to otvorenie toho potenciálne až tak veľa nesľubovalo, horná hranica bola 15 bodov a šlo len o 4list. Treba dodať, že Mixmax však v sebe zahrňuje Canapé a tak Toliho list mohol mať dynamiku Canapé: skrytú druhú a lepšiu - čiže dlhšiu - farbu. Súper zapasoval a toho sa aj obaja Poliaci (Martens+Szymanowski?) držali naďalej, takže sa môžeme venovať len našej licitácii. Povedal som forsujúce a vyčkávajúce 2 C, na ktoré reagoval Toli 2 S. Pekne, predsa len teda má Canapé, má najmenej 4 list H a najmenej 5 list S. Odo mňa prišli forsujúce 3 S, hláška ukazujúca aj záujem o slem. Toli ako dobrý partner cuebidol 4 H, ja som zalicitoval 4 NT. Dodám, že 4NT v našom systéme nebol v tomto slede Blackwood. Konečne, však ani Blackwooda nepotrebujem. Potrebujem vedieť, aké ma partner hodnoty, na koľko si cení svoj list, potrebujem počuť jeho ocenenie kvality listu. Samozrejme, bol som rozhodnutý hrať pikový slem, avšak pokiaľ mal partner rozlohové rezervy spojené s dostatkom kontrol, tak tam predsa môže byť aj veľký slem. Toli ma prekvapil hláškou 6 S. Po krátkom uvažovaní som dospel k názoru, že skok na 6 S môže byť odôvodnený listom typu S AKxxxx, HAQxx, x,xx, takže som pomerne rýchlo zalicitoval 7 S, nakoľko podľa mňa jediný potenciálny problém predstavovali srdcia. Srdcový problém mohlo riešiť delenie pikov 2:2 alebo srdci 3:3, partner mohol ešte jacka, prípadne desiatku v srdciach, proste šancí na veľký slem som videl dostatok. Takže si teraz ešte zrekapitulujme licitáciu:


Velecký
North

2 C
3 S
4 NT
7 S

Filip
South
1 H
2 S
4 H
6 S

A pozrime si Toliho list. Ako vidieť, v Toliho liste oproti mojej predstave chýba jeden pik. Mimochodom, neskôr som aj spýtal, že prečo povedal 6 pikov a dozvedel som sa, že mal chuť hrať slem. Konečne, prečo nie, však moje 4NT nepriamo potvrdzovali károvú kontrolu a povedať 5 S by zase pre daný list nebolo celkom dostačujúce. 6 S však bolo prelicitovanie, 5 S zase disciplinované podlicitovanie. Tak či onak, Toli stál pred iným problémom, nesmel po výnose 5 vydať žiadny zdvih v nasledujúcom rozdaní:


S Q 10 2
H K 6 3
D A K 7
C A 10 5 4
  [W - E]  
  S A K 9 8 5
H A Q 7 4
D 9 8 2
C 8

Poďme teda zohrávať. Tri topové kontroly v lacných farbách, 5 pikových zdvihov a 3 srdcové dáva spolu 11 zdvihov. Ak sa srdcia delia 3:3, máme 12 zdvihov. Prípadne môžeme uloviť dvanásty zdvih v srdciach aj pri ich rozlohe 4:2, pokiaľ hráč majúci 4 list srdcový má aj 3 list pikový - to umožní aby sme po dvoch kolách pikov prebili štvrté srdce na stole posledným pikom. Akurát treba odhadnúť ktorý spôsob zohrávky je lepší, či hrať na delenie alebo skúsiť manéver s prebitím srdca na stole. Ale to je stále len 12 zdvihov. A my potrebujeme všetky zdvihy, 13 zdvihov.

Tak ako? Popremýšlajte...

Urobím malú odbočku. Toliho najsilnejšia bridžová zbraň je zohrávka. A v nej hrá dôlezitú úlohu skvelá pamäť spojená so schopnosťou aplikovať rôzné herné schémy na konkrétne rozdania. Samozrejme, jeho zohrávka ani zďaleka nestojí len na tomto atribúte, Toli hľadá a pravidelne nachádza správne správne postupy aj bez herných schém. Každé rozdanie teda - aspoň podľa môjho názoru - zároveň skúsi niekde v podvedomí zaradiť a zároveň paralelne hľadá jeho riešenie aj bez tohoto zaradenia, teda to, čo robí drvivá väčšina hráčov. Ako keby nestačilo, tak Toli skúša aj v naozaj nudných rozdaniach nájsť niečo zaujímavého, pútavého, tvorivého. To si samozrejme žiada svoj čas. Toli nezohráva tak pomaly ako P-O Sundelin, ale zase iste nie je najrýchlejším hráčom na svete. Skôr naopak, svoj čas na zohrávku využije dôsledne, niekedy až priveľmi.

Preto som predpokladal, že aj táto zohrávka si vyžiada si svoj čas. Pozor, podotýkam, že som mal inú predstavu o partnerovom liste a že som netušil, že má o jeden pik menej ako som si myslel. Mimochodom, už viete ako treba ten slem splniť? Nie?! Popremýšlajte ešte trochu...

Toli zobral káro na stole a zahral tromf k esu v ruke. Nasledoval tref k esu, trefový prebitok v ruke. Dobre si spomínam, že ma to ako stôl prekvapilo, čakal som inú zohrávku. Potom pik ku desiatke, ktorá vzala zdvih. Opäť trefový prebitok. Následne Toli prešiel na stôl károm a prebil posledný tref zo stola pikovým kráľom. Srdcový kraľ poskytol ďalší prechod na stôl, piková dáma zbavila West jeho posledného tromfu, pikového jacka ležiaceho v kľúčovom impase. Ak sa zamyslíte, tak zistíte, že teraz už žiadny skvíz nepripadá do úvahy - konečne, hráčsky cit našepkával už predtým, že akýkoľvek skvíz mal od začiatku skôr mizivú šancu. Ale zato srdcia boli delené 3:3. Suma sumárum 13 zdvihov: 6 pikových (štyri v ruke a dva na stole!), 4 srdcové a 3 topy v lacných farbách). Zohrávka prebiehala plynule, s rozdaním bol hlavný hráč hotový za zhruba 2-3 minúty. Tu je kompletná rozloha:


S Q 10 2
H K 6 3
D A K 7
C A 10 5 4
S J 7 4
H J 8 5
D 6 5 4
C Q J 3 2
[W - E] S 6 3
H 10 9 2
D Q J 10 3
C K 9 7 6
  S A K 9 8 5
H A Q 7 4
D 9 8 2
C 8


Po hladkom a rýchlom splnení záväzku zavládlo u stolíka chvíľkové ticho (Poliaci si iste v duchu vraveli, že proti smole nepomôže žiadny liek), ktoré po pár sekundách porušil niekto z poľskej generality kibicujúcej u stola. Vraj sa mi ľahko takto licituje a prelicitováva, keď partner takto zohráva. Toli vysvetlil, že jeho 6 S nebola práve najlepšia hláška. Zároveň mne - nakoľko som mal na základe licitácie utkvelú predstavu o jeho rozlohe a tak som nechápal, prečo bola potrebná takáto podľa mňa špekulatívna zohrávka - odpovedal na otázku o svojej rozlohe. Ak si dobre spomínam, tak mi to i tak nebolo celkom zrejmé a jeho techniku hry na obrátený stôl som ocenil až niekedy po zápase, v zápase som sa radšej venoval ďalšiemu rozdaniu.

Trochu odbočím: ME sú nielen športová udalosť, ale aj spoločenská. Na môj vkus príliš spoločenská, priveľa peňazí sa vynakladá na rôzne recepcie a spoločenské akcie, EBL rado plýtva. V roku 1989 to ešte nebolo tak markantné ako dnes, avšak záverečná recepcia sa samozrejme konala. A bola spojená s vyhlasovaním víťazov. Nie len celej súťaže, ale sa vyhlasuje i najlepšia zohrávka turnaja. A tak Toli v požičanom saku - na takéto akcie má totiž dosť mienku dosť podobnú mojej - naklusal pre zlaté (alebo pozlátené?) pero. To bola odmena za najlepšiu zohrávku turnaja. Bola to pre nás všetkých veľmi príjemná udalosť.

Pár viet záverom. Na jednej strane treba povedať a tak súhlasiť s potenciálne kriticky zameraným čitateľom, že zohrávka na obrátený stôl patrí medzi elementárne bridžové vedomosti a tak mu potvrdiť, že vlastne nešlo o nič zvláštneho. A pri získaní ocenenia nepochybne hralo svoju úlohu, že Poliaci boli svedkami tohoto rozdania, že turnaj vyhrali a že lobovali za zohrávku hráča nepochádzajúceho z ich družstva. Ak by Toli zohrával a splnil 6 S napríklad proti Portugalsku, tak by ani pes po nich neštekol. Ale takto to bolo predsa len niečo iné. A Toliho názor? Podľa neho šlo z technického hľadiska o triviálne rozdanie majúce málo zaujímavých aspektov, splnil veľký slem na impas, nakoľko nebola iná a lepšia možnosť. Nuž Anatol, nepochybne máš pravdu, ale dúfam, že podobné impasy Ti budú sedieť i v budúcnosti čo najčastejšie.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť