Home EdoWell Česká liga 2018 - finále
Česká liga 2018 - finále Tlačiť E-mail
Streda, 02 Máj 2018 14:05
Česká liga 2018 - finále Záverečný turnaj celoštátnej ligy 2018 sa hral 21. a 22. apríla 2018 v priestoroch BK Praha. Pozostával zo semifinálových a finálových zápasov. Po sobotňajších semifinálových dueloch do finále postúpili pražské družstvá JAS a ACOL. Finále som sledoval na BBO a ponúkam z neho niekoľko zaujímavých rozdaní (nedostatkom zachytených rozdaní je to, že obsahujú licitáciu len posledné 4 licitačné kolá v danom rozdaní, čiže ak bola licitácia dlhšia, tak úvodné kolá nie sú uvedené). Podrobnejšie informácie o zápase, zostavy, rozdania, zápisové lístky, atď nájdete v prezentácii tejto súťaže.

Chlieb sa začal lámať - ako neraz - v slemových rozdaniach. V otvorenej miestnosti hral ACOL 6NT, v zatvorenej JAS horších a za danej rozlohy aj nesplniteľných 6kár. Keď hlavný hráč beztromfového záväzku v koncovke musel hrať na pikovú dámu u N, 14 impov dostalo ACOL do pozície lídra v tomto zápase.
ACOL sa po tomto rozdaní rozbehol ( za nechcenej pomoci súperov, ktorým sa podobne ako v sobotu v rannej časti nedarilo). Zaujímavých 10 pre ACOL prinieslo nasledujúce rozdanie:
Napokon sa po prvej zostave ujal ACOL vedenia v pomere 69-20 imp. Prispela k tomu štandardne kvalitná, pritom kľudná hra družstva, ktorá kontrastovala s agresívnou, občas možno aj nešťastnou hrou súperov. V semifinále JAS tiež po prvej časti vysoko prehrával a napokon jasne vyhral, tu to však bude oveľa ťažšie, ACOL je teraz vysokým favoritom.
V druhej zostave však ku žiadnej zmene nedošlo, naopak, trendy z úvodu ako keby zosilneli. V nasledujúcom rozdaní získal ACOL 14 impov licitom lepšieho slemu.
Aj vo vysokostupňovej licitácii ACOL naďalej získaval, čoho dokladom je nasledujúce rozdanie za 10 impov.
Takýchto dvojciferných úderov obdržal JAS v prvých deviatich rozdaniach celkom 5 a tak nečudo, že túto zostavu prehral v pomere 62-18 imp. Po dvoch zostavách ACOL viedol v pomere 131-38 imp a JAS racionálne zápas vzdal.

Družstvo ACOLu získalo titul úplne zaslúžene, podali výkon hodnotný aj z medzinárodného hľadiska. Mne osobne (som skôr prívržencom technického bridžu) konvenoval štýl, akým družstvo hralo a tak som im v duchu za ich rozhodnutia viackrát zatlieskal. Družstvo JAS vo finále nepodalo svoj štandardný výkon, ale predpokladám, že šlo skôr o výnimku a v ďalších súťažiach, hlavne na ME v Ostende, kam sa minulý týždeň toto družstvo kvalifikovalo, im to pôjde oveľa lepšie a tak priaznivcom českého bridžu pripravia viaceré príjemné zážitky.

Neviem sa zdržať ešte niekoľkých (všetečných?) poznámok. Budú sa týkať môjho pohľadu na český bridž. Už nie som natoľko zäsvätený ako aktér svojho času, ale aj istý odstup môže byť občas osožný a tak snáď nestrelím príliš veľkého capa nasledujúcimi riadkami.

Asi pred desiatimi rokmi (?) sa robil prenos z českej ligy na BBO. Napísal som vtedy akúsi reportáž, nebolo to nič moc, nuž ale ani hra nebola nejako pútavá a tak som bol možno aj priveľmi kritický. Zo súčasného prenosu mám úplne iné pocity. Videl som podľa mňa kvalitný a zaujímavý bridž. Prenos ukázal existujúcu a zároveň narastajúcu silu českého bridžu. Skúsim pomenovať, v čom vidím zdroje tejto zmeny na súťažnej úrovni:
  • Vytvorila sa pestrá, pritom vekovo vyvážená skupina (cca 30-40) silných hráčov, ktorá sa postupne dopĺňa a výkonnostne silnie. Ak to tak bude aj naďalej, tak sa môže vytvoriť potenciál na to, aby český bridž vygeneroval hráčov svetovej úrovne, pritom hráčov profesionálov. Tí by zase spätne pôsobili na ďalšie rozšírenie hráčskej základne.
  • Hráči majú príslušné odborné vedomosti, dostatočné, ale nie prehnané sebavedomie, väčšinou dobrú, až veľmi dobrú card play (silnú kvalitu vidím napríklad u výnosov, aj v tejto súťaži hráči vynášali veľmi dobre až vražedne). Postupne sa obmedzuje voľakedy rozšírené vandrovanie hráčov a viac ako kedysi sa pracuje na vytvorení stabilných dvojíc.
  • Aby som len nechválil, tak podotknem, že sa kriticky pozerám na niektoré licitačné koncepty, ktoré síce ako keby tiež ochabovali, ale stále podľa mňa hrajú negatívnu úlohu. Tými negatívnymi konceptami (bolo by to na dlhšiu debatu) mám na mysli predstavu, že blokovať treba vždy doplnenú komplementárnou predstavou, že sa vyblokovať nenechám. Sem patrí aj istý druh špekulatívneho licitu, kde hráč z taktických dôvodov uprednostní licit záväzku alebo licit proti záväzku súperov pred štandardným zmyslom licitácie, ktorým je oboznámenie partnera z jeho kartou. Iste, takýto licit tiež patrí do dobrého bridžu, ale zriedka ho vídavam tak často ako v českom podaní.
  • Ale späť ku pozitívam. Odkiaľ a prečo sa objavili? Samozrejme, výkonnostný rast hráčov je v prvom rade ich devíza, ale zároveň je potrebná aj podpora zväzu. Zdá sa, že ČBS stabilizoval financovanie zväzu, zdá sa, že funkcionári pracujú s konkrétnymi víziami, ktoré sa aj darí realizovať. Existujú a silnejú mládežnícke centrá, odkiaľ prichádza viacero nádejných hráčov. Za všetkým týmto je množstvo práce nemalej skupiny ľudí. Len tak ďalej.
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť