Home EdoWell Celkom dobrá zohrávka :)
Celkom dobrá zohrávka :) Tlačiť E-mail
Pondelok, 12 Január 2015 21:23
Neoprávnené informácie (1) Hral som nedávno na BBO (niečo na blog musím dať a tak teraz bude nasledovať trochu samochvály...) a dostal som nasledovnú kartu:


Po nasledovnej súťažnej licitácii


som teda zohrával na pohľad nezáživný záväzok 3. Ešte posadenie u stola: S bol americký veterán Jimmy Cayne, N bol stále skvelý de Falco, asi najlepší technik na BBO a mojím partnerom bola dánska internacionálka Bettina Kalkerup, mimochodom dáma hrajúca naozaj agresívne. Cayne na výnose vylovil srdcovú dámu a objavil sa stôl:


Pohľad to potešujúci nebol. Mám asi 4 kárové zdvihy, dve esá v drahých farbách a nejako získam jeden trefový. Pik dáma by mohla byť ôsmym zdvihom, ale kráľ skoro iste nesedí, takže pík sa nesmiem dotýkať. Takže ako?

Teoretická vsuvka: počet tromfových zdvihov na linke je väčšinou kombináciou počtu zdvihov vysokých a dĺžkových kariet v danej farbe doplnenej doplnenej prípadne počtom prebitkov z listu, kde je počet tromfov menší. Teraz však na stole nemôžem nič prebiť, takže viac ako štyri kárové zdvihy touto technikou nevezmem. Existuje však alternatívna technika zvaná dummy reversal. Tá spočíva na tom, že hráč zvýši počet tromfových zdvihov opačným postupom: prebíjaním z listu, kde je počet tromfov väčší. Takýto list musí spĺňať niektoré dodatkové podmienky ako sú potrebné prechody a vysoké tromfy v liste, kde je počet tromfov menší.

Po tejto vsuvke môžeme zohrávať. Zobral som srdce esom a prebil som srdce v ruke. Nasledoval tref ku sedme na stole. N po krátkom premýšľaní zobral esom a zahral káro eso a káro (niet lepšej obrany). Káro som vzal na stole a prebil som predposledné srdce.


Teraz nasledoval tref ku kráľovi (S pridal desinu) a posledné srdce prebité v ruke. Ďalší tref vytvoril nasledovnú koncovku:


Ak S zahrá káro, splním na vypracovaný tref. Ak zahrá pikového jacka, tak prikryjem a splním na vypracovanú vysokú devinu. Cayne skúsil malý pik, zo stola som dal tiež malý pik a desinu N som prepustil (za danej rozlohy môžem aj zobrať a impasovať jacka, ale toho mohol mať aj N, takže prepustenie je technicky správne). Teraz bol N na nútenom výnose :). Dummy reversal s núteným výnosom.

Trochu o mojich spomienkach na techniku dummy reversal. Spomínam si napríklad na jedno rozdanie z Mariánskych Lázní, bude tomu asi 30 rokov. Slávek Čermák vtedy vylicitoval 7 kár, pričom predpokladal, že zäväzok treba zohrať na obrátený stôl. Po skončení licitácie Slávek spokojne vyložil stôl a odbehol do bufetu. Ja som však miesto techniky dummy reversal, na ktorú som si nespomenul ani náhodou, zohrával nejaký pofidérny skvíz a tak som samozrejme padol. Ťažko sa potom pôvodne spokojnému partnerovi vysvetľovalo, že prečo tak a nie inak, človek sa necíti v takejto situácii vôbec hrdo, skôr na spáchanie harakiri.

Odvtedy je dummy reversal technikou, na ktorú nerád zabúdam (ale stalo sa a aj sa určite stane) a som naozaj spokojný, ak sa vyskytne rozdanie, v ktorom ju môžem aplikovať.
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť