Home EdoWell Finta ala Zaleski
Finta ala Zaleski Tlačiť E-mail
Štvrtok, 20 November 2014 14:44
Všetci hráči u stolíka sú svetová trieda. Máte ako South nasledujúci list:Partner na prvom mieste v prvej hre pasuje, na druhom mieste súper v druhej licituje 3 trefy. Bez problémov pasujete, za vami príde 5 trefov a už začínate premýšľať, čo vynesiete, keď partner po pase ožije a licituje naozaj nečakane 5 kár. East pasuje a ste na rade, pričom licit teda vyzerá takto:
Netreba písať, že je to zvláštna pozícia a že nie je jasné, čo sa deje. A keďže neviete, čo sa deje, tak odoláte zhubnému spevu sirén o šiestich kárach a pasujete.
Vaše správne rozhodnutie potvrdzuje West, ktorý 5 kár kontruje. Licitácia však nekonči, lebo North rekontruje (!!) a East samozrejme pasuje. Ste teda na rade v nasledujúcej pozícii:

Čo zalicitujete??

Pred týmto problémom sa ocitol Philip Croniér, francúzsky internacionál s mnohými veľkými úspechmi. Hralo sa semifinále Champions Cup a súperom francúzskeho družstva Zaleski bola talianska Allegra, akýsi to novodobý potomok slávnej Lavazzy. Zostava su stolíka bola nasledovná:

Croniér zapasoval. Celé rozdanie vyzeralo nasledovne:Z diagramu je zrejmé :), že to nebol úspech. Zaleski padol sedemkrát, síce v prvej hre, ale aj tak to bolo za 3400 a za 23 impov. Družstvo stratilo vedenie v zápase a už ho nezískalo, k čomu mimochodom prispelo ďalšie rozdanie, v ktorom Zaleski licitoval skokom krátkosť a Croniér zapasoval, takže sa hral záväzok na rozlohe tromfov 4-0.

K rozdaniu patrí úvaha na tému, kto je vinný týmto debaklom. Ako kibic pokladám za plne vinného South. Pokiaľ South dôveruje partnerovi, tak mu musí byť jasné, že v rozdaní niečo výrazne nehraje a nesmie teda pasovať rekontru. Rekontra má asi len dve vysvetlenia: alebo sa North zbláznil alebo má dvojfarebný list s drahými farbami, ktorý predtým nechcel otvoriť, avšak dúfal, ze ešte sa s ním neskôr bude môcť licitácie zúčastniť. 5 trefov súperov mu toto predsavzatie výrazne sťažilo, ale napriek tomu sa rozhodol do licitácie vstúpiť. Samozrejme, neviem či by som u stolíka identifikoval význam tejto hlášky rovnako ľahko ako to robím ako kibic :), čo potvrdzuje aj skutočnosť, že nie každý, koho som sa pýtal na jeho postup v tomto slede, licitoval 5srdcí (ba našli sa aj takí, čo po piatich kárach povedali šest kár). 5 srdcí nie je ani ľahké poraziť, napríklad nemecký pár Piekarek-Smirnov tento záväzok v druhom semifinálovom zápase aj splnil.

Zaleského licit pokladám za inšpiratívny. Licit piatich kár ukazuje, aké veľké možnosti sú v licitácii skryté. Ale zároveň aj to, aké sú tieto možnosti nebezpečné. Každopádne tento trik - trik spočívajúci vo voľnom licite jednej farby a potom nezmyselnej self rekontry - stojí za zapamätanie.

Záverom pár slov o rekordérovi :) tohto rozdania. Romain Zaleski (1933) je francúzsky bridžový hráč a sponzor. Pochádza z poľskej šľachtickej rodiny. Vo Francúzsku sa postupne dostal až na ministerskú pozíciu, neskôr však prešiel do súkromného sektora a ako finančník patrí medzi najbohatších Francúzov (cca 3 miliardy Euro, štvrté až ôsme miesto vo francúzskom rebríčku Forbes, cca 450 vo svetovom). Je oduševnelým hráčom bridžu, získal viacero francúzskych a talianskych titulov a medzinárodných úspechov (naposledy na otvorených ME2013 v Ostende druhé miesto). Na BBO hráva pod nickom Breno, najčastejšie s Garozzom. Vystupuje skromne, nenápadný je aj v občianskom živote. O bridži povedal:

“The Bridge has something extra and unique that makes it superior to other games because it leads people to think and to take right decisions: there are many grey areas even for champions that make their moves. Bridge looks like life when you must make chooses, and it is a preparation for life itself and I think it is important to introduce it in schools because it gives you what other games cannot offer.
 

Komentárov   

 
0 # To je starePetr 2014-11-20 18:31
To je stare, to umim taky. V poslednim kole Bonn cupu hrajeme na prvnim stole v B skupine proti polskym internacionalum . Po otevreni me partnerky slabym 1 NT a kontru mam ve druhe rozlohu 5521 na drahych a ne moc bodu...

Licituji tedy 2 trefy s tim, ze po kontru dam rekontra a tim ukazu dvoubarevny list.

Problem byl, ze vsichni zapasovali. Udelal jsem 1 nebo 2 zdvihy a protoze partnerka mela 44 na drahych a dubl tref, nebyl to zadny uspech...

Na cenu jsme nedosahli...
Uz to nikdy neudelam...

Ale je fakt, ze jsem taky mohl hrat dva trefy kontra rekontra a priblizit se vysledkem panu Zaleskemu.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť