Home EdoWell Hic sunt leones
Hic sunt leones Tlačiť E-mail
Streda, 14 Máj 2014 18:09

Spomínam... V roku 2006 predniesol jeden člen vedenia SBZ vo vtedy ešte existujúcej diskusnej skupine návrh na účasť slovenskej reprezentácie na ME open vo švédskom Malmo. Návrh vzbudil akúsi pozornosť, ale po zistení, že čo všetko by bolo treba urobiť pre účasť, spomeniem napríklad nasledovné body/problémy:

  • zaplatiť vložné do EBL
  • zaplatiť vložné do súťaže
  • vytvoriť reprezentačné družstvo (žiadne neexistovalo rovnako ako neexistovali nominačné pravidlá)
  • rozhodnúť o financovaní logistických nákladov ako cestovné a ubytovanie

zapadol ad acta. Naša nepripravenosť na účasť, všeobecná nevedomosť o takýchto súťažiach a o tom, čo takáto súťaž vyžaduje a samozrejme neexistencia potrebného finančného krytia vo výške zodpovedajúcej zhruba 200.000 SK boli rozhodujúce. Takéto problémy sa vtedy nemohli vyriešiť.

10.5.2014 rozhodovalo predsedníctvo o účasti na medzinárodných súťažiach v roku 2014. Schválilo účasť reprezentácii na nasledovných podujatiach:

  • ME Open Opatija Chorvátsko
  • párové ME juniorov Burghausen, Nemecko
  • MS juniorov Istanbul
  • ESFG Jurmala Lotyšsko

Už v marci sa naši juniori zúčastnili na White House juniorov. Okrem toho sa naša reprezentácia pred týždňom zúčastnila na pozvanie organizátorov na German Trophy (účasť nebola financovaná zo zdrojov SBZ) a má pozvanie na Red Sea Festival do Izraela. Pri oboch pozvaniach nám organizátori ponúkli výhodné podmienky na účasť.

Porovnajme. V roku 2006 sa slovenské družstvá nezúčastnili žiadnej podobnej zahraničnej súťaže. V roku 2014 sa zúčastníme troch šampionátov, Hier malých federácií a asi aj troch významných medzinárodných súťaží.

Rozdiel je priepastný. Rozdiel však nie je priepastný len v týchto číslach. Od roku 2007 sa vyše 30 slovenských hráčov zúčastnilo takýchto podujatí. Všetci sa tým pádom stali nositeľmi potrebného knowhow spočívajúceho vo vedomostiach o tom, čo takáto súťaž obnáša. Ale nielen to. Nielen hráči sú nositeľmi príslušného knowhow, ale aj vedenie zväzu. Vedenie už vie veľmi slušne odhadnúť, načo jeho možnosti stačia. A vie potrebné prostriedky získať alebo presnejšie povedané: má vypracovaný systém ako prostriedky získať a momentálne je tento systém funkčný. Máme hotový systém nominácie na tieto podujatia. Máme vypracované pravidlá pre hradenie logistických nákladov. Inými slovami: vieme efektívne riešiť problémy, pred ktorými sme stáli v roku 2006 viacmenej bezmocne.

Tento rozdiel sa prejavil aj v medzinárodnom pohľade na slovenský bridž. Nie, neboli sme v roku 2006 bridžovo úplne neznámou krajinou, veď práve v roku 2006 sa u nás konali párové MS juniorov a v roku 2004 sa naša juniorská reprezentácia zúčastnila ME v Prahe. Naša účasť na medzinárodných podujatiach bola však ojedinelá a výsledky boli skôr kuriózne (Praha, Bonn). Open reprezentáciu dostal do hracích miestností na európskej úrovni až projekt ESFG, ktorý bol veľmi šťastným nápadom. Frekvencia účasti postupne narastala. Pripomeniem účasť na v Pekingu (čo bolo na naše pomery niečo v podstate z ríše snov), pripomeniem účasti na ME open a transnational a pripomeniem aj úspechy: víťazstvo open reprezentácie na ESFG v Ptuji a postup juniorskej reprezentácie na MS.

Keďže zároveň platí, že na krajiny sa hľadí predovšetkým z pohľadu open reprezentácií, tak pred pár rokmi sme z pohľadu open reprezentácie boli len bielym miestom na mape. Dnes sme integrálnou súčasťou európskeho bridžu. Dnes osloví prezident EBL prezidenta SBZ s otázkou, prečo sa slovenská reprezentácia nemieni účastniť ME a navrhne nám podporu pre účasť našej reprezentácie. Dnes dostávame ponuky na účasť na rôznych súťažiach. Dnes sa európsky bridž cíti byť naším dlžníkom za s veľkým nasadením mnohých členov SBZ kvalitne zorganizované Hry malých federácií v Košiciach a chce tento "dlh" splatiť podporou nášho bridžu. Nezanedbateľné a verejnosti alebo málo známe alebo nedocenené sú vzťahy SBZ s vedením EBL alebo povedzme dobré meno a podpora nášho zväzu na našich štátnych alebo regionálnych úradoch. Nič z toho nepadlo do lona zadarmo, za všetkým je kopa práce, osobného nasadenia a diplomatického úsilia. Nech sa nikto nečuduje, že tieto dlhoročné plody práce členov SBZ a jeho vedenia chceme chrániť a aj chránime.

Tento môj text chce pripomenúť a poukázať na priepastný rozdiel medzi minulosťou a dnešným stavom. Ukazuje, že aj keď pred pár rokmi bolo Slovensko v podstate bielym bodom na bridžovej mape, tak malo v sebe potenciál rozvoja a tento potenciál potreboval len príslušný čas, aby sa vhodne rozvinul. To sa našťastie podarilo. Nezakrývam, že udržať tohtoročný stav ako nejaký štandard do budúcnosti bude veľmi náročné a osobne som skeptický, ale vopred sa nevzdávame. Tento text nechce zakrývať mnoho iné problémy, ktoré na našej bridžovej scéne existujú a ktoré, ako sa žiaľ zdá, dosiaľ nevieme riešiť. Ide hlavne o vekové zloženie našej bridžovej základne a ide o jej kvantitu a kvalitu, ako aj rôzne skupinové alebo personálne konflikty. Ak sme však dokázali úspešne vyriešiť problém inštalovania slovenského bridžu do Európy, tak to ukazuje, že disponujeme potenciálom schopným prekonať náročné prekážky. Kým sa tak stane, tak sa tešme z toho, že sme sa stali súčasťou medzinárodnej bridžovej scény.

 

Komentárov   

 
0 # Rigid stenoses differentiated; unresolving nanoparticles targets limb?movalazejunue 2021-04-01 15:36
http://slkjfdf.net/ - Udimifi Vehoqusak qui.gbyi.bridge base.6f.sk.scw. lt http://slkjfdf.net/
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # займу местоPatricklxiy 2022-06-19 12:03
Добрый день уважаемые!
Есть такой интересный сайт https://dengi-do-zarplaty.ru/
Первое, что приходит в голову – это обратиться в банк. Но здесь есть нюансы. Чтобы оформить деньги в кредит в банке, понадобиться время, которого иногда нет. Или к примеру, если человек имеет плохую кредитную историю, банк однозначно не одобрит ему запрашиваемые средства. Получить желаемую сумму будет также сложно тем, кто не имеет официальной работы и постоянного дохода.Если в Ваши планы входит взять деньги в долг без банков и поручителей, в таком случае единственным выходом из ситуации будет - оформление микрозайма в МФО. Все выше перечисленные категории заемщиков, которые считаются максимально рискованными для банковского сектора, в МФО получают положительное решение по выдачи средств.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # ДеньгиMelanialsxa 2022-07-02 20:02
Добрый день дамы и господа!

Есть такой замечательный сайт https://ruposters.ru/

Ситуация в мире, все больше и больше затягивает интересоваться последними новостями политики, где происходят глобальные изменения:

НАТО продолжает разрастается вокруг границ России, Евросоюз кормит обещаниями Украину, а СШАсоздают новый тихоокеанский союз против Китая. Финансовые пузыри потихоньку сдуваются, криптовалюта опустилась практически на самое дно, а американские индексы
падают все сильнее и сильнее. С каждым днем общественные новости похожи на потрясения.

От всей души Вам всех благ!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # помощь в одобрении кредитаSabrinaxrq 2023-08-15 05:54
Добрый день дамы и господа!
Есть такой замечательный сайт https://open.mit.edu/profile/01H678Z4PVFD4B4G111G5NC7F5/
Ищете помощи в одобрении кредита? Наша команда экспертов готова предоставить вам профессиональну ю помощь в оформлении кредита. Мы знаем, какие требования и критерии важны для банков, чтобы обеспечить успешное получение кредитных средств. помощь в кредите с плохой кредитной историей
-независимо от вашей кредитной истории, мы работаем для того, чтобы найти оптимальное решение и обеспечить вас необходимой денежными средствами. Доверьтесь нашему опыту в сфере кредитования и получите комфортное и уверенное решение для ваших финансовых потребностей.
Хорошего дня!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # помощь в получении кредита безработнымSabrinayjn 2023-08-15 11:21
Привет друзья!
Есть такой замечательный сайт https://open.mit.edu/profile/01H678Z4PVFD4B4G111G5NC7F5/
Ищете содействия в кредитовании? Наша команда экспертов готова предоставить вам профессиональну ю поддержку при оформлении займа. Мы знаем, какие документы и условия важны для банков, чтобы обеспечить успешное получение кредитных средств. помощь в получении кредита без официального трудоустройства
-независимо от вашей кредитной истории, мы работаем для того, чтобы найти оптимальное решение и обеспечить вас необходимой денежными средствами. Доверьтесь нашему опыту в сфере кредитования и получите комфортное и уверенное решение для ваших финансовых потребностей.
От всей души Вам всех благ!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť