Home Slovenský bridž Boj o termíny. Alebo zase o mládež?
Boj o termíny. Alebo zase o mládež? Tlačiť E-mail
Piatok, 04 September 2009 14:56

Toto je moja odozva na nasledovné 2 články na webe SZB:

  článok prvý: K neúčasti juniorov na slovenských súťažiach.

  článok druhý: Ad: k neúčasti juniorov na slovenských súťažiach.

Prvý clánok vznikol ako odozva diskusie na konferencii SBZ (nebol som, ale mám svoje zdroje :-) a na tému som reagoval aj v tomto texte) týkajúcej sa mizivej účasti mladých hráčov na významných slovenských súťažiach a na obvinenia, že táto mizivá účasť je následkom zlej práce P-SBZ s mladými. Článok popisuje mnohé kroky, ktoré P-SBZ podniklo pre zaistenie účasti mladých hráčov a naznačuje, že chybu treba hľadať inde. Druhý článok tieto kroky pokladá za nedostatočné, neefektívne a niekedy alibistické. Zároveň upozorňuje na niektoré nutné a chýbajúce postupy pri zaistení učasti mladých hráčov na našich súťažiach. Môj text nadväzuje na druhý článok. Je uverejnený na mojom súkromnom webe preto, lebo ako administrátor oficiálneho webu nechcem čeliť obvineniam, že využívam svoju funkciu na propagovanie mojich názorov.


Termíny:

Propozície ligy hovoria: zápasy jarného kola musia byť odohrané v termíne od 1.3. do 30.6.2009. K dispozícii sú teda teoreticky 4 mesiace, počas ktorých bolo možné odohrať uvedené zápasy jarného kola.

Poďme ďalej: do ligy sa bolo treba prihlásiť do 15.februára. Tento termín P-SBZ pre malý počet prihlásených do západnej konferencie II. ligy predĺžilo do 1. marca. Juniorské družstvá sa do ligy prihlásili až po tomto termíne (cca o tyždeň), ale boli napriek tomu celkom rozumne prijaté.

Následne mali účastníci II. ligy povinnosť dohodnúť termínový kalendár ich vzájomných stretnutí. Aj keď boli k dispozícii skoro 4 mesiace na odohratie zápasov jarného kola, aj tak to bol nepochybne problém. Dosť veľký a skôr optimistický ako reálny počet prihlásených juniorských účastníkov problém dohody termínového kalendára nepochybne ešte zvýšil.

Harmonogram jarného kola napokon účastníci dohodli až 26. marca, čo však znamenalo, že jeden mesiac sa prakticky stratil. Ďalším problémom bolo, že dohodnutý harmonogram nebol dodržaný, potom sa hľadali ďalšie náhradné termíny a následkom jeho nedodržania došlo ku skutočne neúnosnému zhusteniu termínov.

Toľko k tomu, ako vzniklo spomenuté májové neúnosné zhustenie termínov. Ku chronológii ešte poznamenám, že termíny VC sú určené ako prvé a majú svoju tradíciu (i keď v prípade VC Bratislava je slovo tradícia prisilné).  Je potom úlohou ostatných subjektov, aby sa daným termínom prispôsobili a majú teoreticky k dispozícii zhruba 16 víkendov, z ktorých si môžu zvoliť. Ak si zvolili termíny, ktoré neskôr označujú za nevyhovujúce, tak hodnotia len svoju prácu, lebo boli to sami účastníci II.ligy, ktorí  vytvorili spomínaný zhustený harmonogram. Mimochodom: celé to zastrešoval organizátor mládežníckych majstrovstiev SR I. Tatranský aj ako koordinátor západnej konferencie. Teoreticky teda máme ďalšieho "vinníka". Myslim ale, že Tatranský proste žiadne iné možnosti nemal a bol rád, že sa mu vôbec harmonogram podarilo dať dokopy (mimochodom, 2 zápasy z jarnej časti stále chýbajú).

Riešením nie je presúvanie termínov VC. To by sme zapriahli voz pred kone. Riešením nie je ani hľadanie vinníkov. Riešením je poučiť sa zo situácie a na budúci rok dodržať termíny prihlášok, dať dokopy urýchlene harmonogram súťaže a využiť pre odohratie zápasov celé jarné obdobie. Potom takýto problém mať nebudeme.

K majstrovstvám Slovenska.

Kým predošlá téma bola jednoduchá, nakoľko fakty hovoria jasnou rečou,  tak táto je problematickejšia, lebo je to hlavne hodnotový problém. Otázka podľa mňa nestojí len tak, čo je pre juniorov lepšie: či ísť na majstrovstvá Slovenska alebo na juniorský zraz. Otázka stojí aj tak, či nemá junior čosi ako morálnu povinnosť vyhovieť opakovanému osobnému a veľmi srdečnému pozvaniu zväzu hrať aspoň jednu z troch významných slovenských súťaží alebo či má stále niečo dôležitejšie? Má alebo nemá? Má vrtieť pes chvostom alebo chvost psom? Mimochodom, pred pár rokmi účasť na VC (ale nie na majstrovstvách SR) bola pre juniorských reprezentantov povinnosť. A oni aj radi (alebo sa tak tvárili :) ) došli. Teraz sa dozvedám, že mládež najbližších 4-5 rokov na slovenských open súťažiach asi ani neuvidíme. Ja fakt neviem, čo mám na to povedať.

Organizačné zaistenie účasti mládeže

Nutnosť rodičovského alebo pedagogického dozoru je dobre známa. Lenže od znalosti problému ku jeho riešeniu je kusisko cesty. Individuálny a osobný prístup je faktor, na ktorý nás Jakub Stručka upozorňuje právom.

Ku organizačnému zaisteniu účasti mládeže na našich podujatiach treba vypracovať funkčný systém. Aký? Musí existovať vedomosť o tom, že existuje potreba zaistiť konkrétnu účasť niektorého hráča alebo hráčov na konkrétnej súťaži a že je zároveň možno potrebné zaistiť dopravu hráčov a určite dohľad na súťaži a počas celého pobytu. A komplementárne musí existovať skupina osôb, ktorá je ochotná túto potrebu zodpovedne splniť. Koncepcia je teda zrejmá. A realizácia? Uvidíme...

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť