Home Filipovo okienko Nové pohľady na súťažnú dražbu I
Nové pohľady na súťažnú dražbu I Tlačiť E-mail
Pondelok, 16 Máj 2005 00:00

 

2003, Praha, finále 1. pražskej ligy, IMPs a vy máte list:

E-W VUL S 3
H Q J 8 5
D K 10 6 4
C A K 8 6

 


West

3 S

North
1 NT¹
Pass

East
2 C²
Pass

South
Dbl
?
1. 12-14
2. 4+4+ v drahých
Hráte finálový zápas 1. pražskej ligy. Vaša kontra podľa partnerskej dohody znamená kontru na aspoň jednu z farieb súpera. Čo teraz?

 

 

 

 

Dávate nakoniec kontru, ktorú máte dohodnutú ako negatívnu v prípade, že si súperi v súťažnej dražbe potvrdia farbu. Partner pasuje a vynáša C 10:


 
  [W - E] S Q 10 8 6 4
H K 10 9 6 2
D Q
C 5 2
E-W Vul S 3
H Q J 8 5
D K 10 6 4
C A K 8 6

 


West

3 S
All Pass

North
1 NT
Pass

East
2 C
Pass

South
Dbl
Dbl

3 S x by West

Trick
1. N
Lead
C 10
2nd 3rd 4th
Beriete CK a vraciate pik. Partner berie SA a vracia pik. Hlavný hráč vezme na stole, odkiaľ vynáša tref. Beriete CA a ... hlavný hráč ukazuje karty. Vydáva už len káro, ostatné kára prebije na stole. Je to za -730. Na druhom stole vaši padajú 4 S x za -200. Celkove -14 IMP. Zohrávka a celé rozdanie:


S A 5
H A 7 4 3
D A J 3 2
C 10 9 3
S K J 9 7 2
H
D 9 8 7 5
C Q J 7 4
[W - E] S Q 10 8 6 4
H K 10 9 6 2
D Q
C 5 2
  S 3
H Q J 8 5
D K 10 6 4
C A K 8 6

Trick
1. N
2. S
3. N
4. E
Lead
C 10
S 3
S 5
C 5
2nd
2
2
8
A
3rd
K
A
D 4
7
4th
4
4
7
9
Toto rozdanie snúbi v sebe niekoľko faktorov, ktoré teraz popíšem. Jedná sa o: 1. Zákon totálnych zdvihov, 2. Silu tromfovej zhody, 3. Hru v obrane, 4. Návrh dražby v podobných situáciách.

1. Zákon totálnych zdvihov

Toto vlastne nie je zákon, ale pravidlo. Vymyslel ho francúzsky teoretik a štatistik Vernès. Zdá sa, že toto pravidlo kedysi s úspechom využívala famózna Squadra Azzura. Zmysel je tento: V súťažnej dražbe má každá z obidvoch liniek istý súčet kariet vo svojej najdlhšej spojenej farbe. Súčet týchto čísel je rovný súčtu zdvihov, ktoré obe linky môžu získať. Takže keď má NS 9-listú zhodu v kárach a EW v pikoch, celkove môžu získať 18 zdvihov (napríklad EW 10 v pikoch a NS 8 v kárach). Toto pravidlo – alebo ak chcete zákon - Vernès štatisticky zistil pri štúdiu veľkého súboru rozdaní. Zákon je štatistický – to zn., že neplatí nejako absolútne, ale s určitou dosť vysokou pravdepodobnosťou. Od toho sa odvodzuje podzákon (podpravidlo), že totiž je (býva) optimálne súťažiť až do výšky určenej počtom tromfov na linke (t.j. keď máme na linke 9 pikov, tak po 3 S ). Zdá sa, že vaši súperi toto podpravidlo využívajú a W dražil 3 S , pretože mal zaručených na linke 9 tromfov. S pikovým 6-listom by dražil zrejme 4 S .

Ak teda ide o zákon štatistický, musia byť stanovené podmienky, za ktorých platí. Takže: počet bodov má byť približne vyrovnaný – linka má 18-22 bodov (17 je krajná hranica). A ďalej: pri súťažení v druhej proti prvej by to malo byť aspoň 20 bodov. A ešte: linky nemajú tzv. dvojitú zhodu, ktorá umocňuje potenciál každej linky a súčet totálnych zdvihov je potom vyšší než pri predbežnom výpočte. Ja by som k tomu dodal ešte i ďalší: súťažiaca linka nemá veľa svojich bodov v súperových farbách, čo by zase jej potenciál snižovalo. Pretože sa na tieto podmienky rado zabúda a pretože to obrana často skazí, hráči súťažnú dražbu často trochu presolia. W vyšla hláška 3S len preto, že na stole našiel piaty pik. Bergen z USA sa tak zamiloval do tohto zákona, že k nemu uspôsobil svoj systém zvyšovania partnerovho otvorenia drahým 5-listom (skoro každá normálna hláška nie je normálna, ale nejaká forma zvýšenia pod úrovňou hry). Ja osobne zostávam do určitej miery stranou – Bergen (a Cohen s jeho systémom a knihou) je typický deštruktívny hráč. Jeho silný názor je, že dnes je konštruktívna dražba už na tak vysokej úrovni (cha, to by som sa nasmial!, zase jeden optimista), že je ju nutné pri každej zámienke narušovať – a ja dodávam, že i za cenu deštrukcie vlastnej dražby alebo vohnania súperov do nečakane ideálnych záväzkov na málo bodov. Napríklad s 0-6 bodmi a 4-listom sa zvyšuje 1S hneď na 3S . Vadí mi na tom, že jednak je zákonu totálnych zdvihov obetovaný vlastný úsudok (mám-nemám rozlohu, kvalita bodov) a jednak že je príliš defenzívny. Keď zadražím 2S , nie je nikde napísané, že súperi teraz automaticky vydražia správny záväzok na 3. stupni. Súperi na tom ešte tiež musia popracovať a nie sú neomylní. Keby niečo, môžem stále ešte na 3S . Ak zadražím hneď 3S , majú súperi bez boja – štatisticky vzaté – priamo optimálny záväzok.

Priznám sa, že mi nie je dosť jasné prečo by mal platiť podzákon – podpravidlo, ale na tomto mieste to nebudem už rozoberať. Willie Jago z Austrálie pracoval dlho na precizovaní zákona totálnych zdvihov a nakoniec napísal o tom knihu, ku kterej som čítal iba recenziu. Jago dokazuje, že každé 3 body naviac pridávajú linke na kapacite – s 8 tromfami a 23 bodmi sa môžu hrať 3 S , s 26 bodmi 4 S , atď.. A tiež opačne, čím viac tromfov, tým menej stačí bodov, takže s 9 tromfami stačí na hru 23 bodov, s 10-timi 20 bodov. V knihe sa ďalej snaží vysvetliť vplyv ďalších faktorov – kvalita farieb, dvojitá zhoda, zlé figúry, agresívna rozloha – na svoju teóriu, čo má byť už dosť složité.

V našom rozdaní EW splnili 9 zdvihov a NS môžu splniť 10 zdvihov v kárach. Súčet totálnych zdvihov je 18, takže sa zdá, že tu zákon neplatí.

2. Sila tromfovej zhody

V auguste 1973 predložil The Bridge World do svojich expertných licitačných problémov tento:


 
  [W - E]  
E-W Vul S Q 6 2
H 10 7 2
D Q J 5 3
C Q 9 2

 


West

Dbl

North
1 NT¹
Pass

East
Pass
2 S

South
Pass
?
1. 16-18

 

Prosím, premýšľajte minútku, čo by ste teraz zadražili Vy (lebensohl nehráte). Máte na linke 23-25 bodov.

Z 32 expertov padlo 20 do pasce a pasovalo, a 6 ďalších do priepasti a kontrovalo. Len 6-im sa to nejako nezdalo a dražili 2BT.

Rozdanie pochádzalo z majstrovstva Francúzska družstiev 1972 a vyzeralo takto:

 

1972
Majstrovstvo Francúzska družstiev
IMPs


S K 4
H Q J 9 3
D A K 10 2
C A 6 5
S A 10 9 8
H A K 8 5
D 4
C K J 8 7
[W - E] S J 7 5 3
H 6 4
D 9 8 7 6
C 10 4 3
  S Q 6 2
H 10 7 2
D Q J 5 3
C Q 9 2

 

VÍŤAZNÉ družstvo majstrovstva dalo kontru na 2 S. Splnené +1 za –870. Nie že by som sa tomu venoval dôkladne, ale poraziť 3 S je pre obranu už celkom výkon. Cestu k porazeniu 2 S som nenašiel.

Na druhom stole N-S vydražili 3BT. E vyniesl pik a W pridal S 8. Hlavný hráč vypracoval srdcia a nezadržateľne vyskvízoval W na nútený výnos na 9-ty zdvih. W by mohl 3BT poraziť, keď zahrá skvele (pre experta, ktorý vidí všetky body, ale nie nemožné). Toto zahranie sa však drsne prieči nášmu naučenému stereotypu (vidíte, ako má W brániť?). (Mimochodom, všimnite si, že platil zákon totálnych zdvihov – EW splní 2 S a NS 2 D. Lenže stav bodov je 16-24!, takže neplatia Jagove upresnenia).

Dobre, môžete namietať, že kontra bola zlá, kontrovať sa má so 4-listom, a vôbec najlepšie so 4-listom za dĺžkou. Pozrime sa však, čo sa stalo Helgemovi a Helnessovi na ME 1997 proti Juhoslávii:

 

1997
ME
IMPs
Nórsko vs. Juhoslávia


S 10
H K Q 8 2
D A J 10 7
C K 8 7 3
S Q 5 3
H A 10 9 6
D Q 8 4
C 9 5 2
[W - E] S 8 7 6 4 2
H 5 4 3
D
C A Q J 10 4
Both Vul S A K J 9
H J 7
D K 9 6 5 3 2
C 6

 



West

Pass
Pass
3 S
All Pass

Helness
North

1 H
Dbl
Pass


East

2 NT
Pass
Pass

Helgemo
South
1 D
Pass
Pass
Dbl

3 S x by West

Trick
1. N
Lead
S 10
2nd 3rd 4th
Down 1 — NS +200

Keď NS zvládnu kára, majú 3BT z logickej pozície N, alebo 5 D. Po šialenom 2BT (keby to Roth videl, iste by dostal mrtvicu) by zvládnutie kár problém nebol. Zdá sa, že keď Helgemo zmení v druhom zdvihu na kára (stiahol S AK), prinúti hlavného hráča nechať mu všetky ostatné tromfy a je to –2, čo pravda tiež nie je žiadny zázrak. Chcem týmto rozdaním ilustrovať veľkú silu tromfovej zhody i proti presile bodov a silnému 4-listu. (V tomto rozdaní platí zákon totálnych zdvihov i Jagovo upresnenie, neplatí však to, že by EW mali súťažiť do 2 S. Zvýšenú kapacitu linky EW tvorí druhá zhoda v trefoch (aj keď ale trefová farba E je dosť tuhá sama o sebe). Je otázkou, aký má vplyv druhá, ale len 8-listá zhoda.)

Myslím, že v nízkoúrovňovej súťažnej dražbe je dôležitejším faktorom sila tromfovej zhody než zákon totálnych zdvihov. Preto sa môže pasovať i povedzme 1 S keď súperi nemajú zhodu a zdá sa, že ani my nie. Keď ale súperi zhodu nájdu, je to s nami už na horšej strane a musíme se činiť, aby sme našli tú svoju vlastnú a aspoň ich vyhnali o niečo vyššie. Zákon totálnych zdvihov orientačne pomáha vtedy, keď situácia nie je celkom jasná.

Z týchto troch rozdaní je vidieť, že sila tromfovej zhody bola ťažko prekonateľná aj pri veľkej bodovej prevahe. Fakticky sa zdá, že keď majú súperi zhodu a vy sa rozhodujete, či ich okontrovať alebo dražiť vlastnú hru, mali by ste sa rozhodnúť pre kontru len so zvýšeným počtom bodov než stačí na hru (povedzme od 28-29). S podštandardným počtom bodov (povedzme 23) nám dokonca dražba súperov môže pomôcť k umiesteniu bodov a rozlôh a splneniu nečakanej hry. Toto posledné tvrdenie hralo tiež kľúčovú úlohu v stratégii slávneho Blue Teamu.

3. Hra v obrane

Je zaujímavé, že súťažná dražba sa úzko prelína s následnou zohrávkou. No, toto je ale článok o dražbe, tak budem čo najstručnejší.

Kým sa pustíte do partnera, že mal vašu kontru vybrať na 4 D, začnite od seba. Ja viem, že v reále obrancovi nezvonia zvončeky: „pozor! toto je KRITICKÉ zahranie!“. Ničmenej ste nepočítali zdvihy hlavného hráča a 3 S ste mohli poraziť, keby ste prepustili vo 4-tom zdvihu tref hraný zo stola. Hlavný hráč získa síce trefový zdvih, ale vy získate dva iné zdvihy navyše (W by mal len 4 pikové, 3 šnapy na stole + 1 trefový zdvih). Ak má partner C Q, je nutné prepustiť tiež, aby obrana získala 2 pády.

Čo som to len urobil? Tuším som rehabilitoval zákon totálnych zdvihov – 18 = 10 v kárach pre NS a 8 v pikoch pre EW. No hej.

4. Návrh dražby v podobných prípadoch

Keď súperi dražia po BT otvorení dvojfarebne známe farby (ako v našom prípade obe drahé), je zvykom hrať kontru na konvenčný zásah (2 C) s tým, že 2 C sa neplnia a kontrujúcí má trestnú kontru aspoň v jednej zo súperových farieb. Teraz by som to doplnil o definíciu „... a má aspoň toleranciu pre kontru do druhej súperovej farby“. Keď máte singl v ich farbe, viete, že majú zhodu a o trestnú kontru by ste sa mali usilovať len pri veľkej bodovej prevahe, alebo extrémne silných tromfoch. Takže protiobrana na 2 C by s kartou dosť silnou na hru mala v našom prípade začať hláškou 2 S (alebo 3 S ?) = singl alebo šikén. Partner by sa s pikovou duplicitou usiloval o 3BT, bez nej by hľadal vlastný farebný záväzok. V našom prípade by asi W opäť zadražil 3 S (alebo po našich 3 S by kontroval). N by teraz s dvojzádržou mohol zadražiť 3BT, bez nej 5-list alebo pas. Po pase N by S vedel, že 3BT nie je lukratívne, a zadražil by ich prípadne len so singl K alebo A, inak by dražil 5-list. Bez 5-listu alebo s veľmi slabým 5-listom by kontroval (alebo po 3 S x dal xx):


S A 5
H A 7 4 3
D A J 3 2
C 10 9 3
S K J 9 7 2
H
D 9 8 7 5
C Q J 7 4
[W - E] S Q 10 8 6 4
H K 10 9 6 2
D Q
C 5 2
  S 3
H Q J 8 5
D K 10 6 4
C A K 8 6

 

N má teraz plastický obraz o karte partnera: 12-13 a viac bodov, rozloha 1444 alebo 04(45). To mu umožní vidieť, že proti 10-11 kartovej zhode súperov to nebude v pikovom záväzku žiadna zábava a zadraží 4 D alebo s trochou sebavedomia 4 H. Áno, 4 H s tým, že vydá asi tak 1 tref a 2 srdcia. 4 H sú iste riskantnejšie než 4 D, ale ak vyjdú, vyplatia sa viac.(N po danej skutočnej dražbe mohol tiež dražiť 4H, lenže nemal istotu o sile partnera a počte jeho pikov – ak by mal S dubl S výsledky príslušných záväzkov by boli o zdvih iné.) Po kontre na 4 H by mal S rekontrovať so slušnými tromfami povedzme aspoň Q10xx, aby sa partner nebál v záväzku zostať. 4H sa plnia po akomkoľvek výnose: N zahrá SA a pikový šnap, CA, DA, tref k CK (celkom zrejmé z dražby) a káro. E šnapne a môže vyniesť H 10. N berie na stole a hrá ďalšie káro. E šnapne a vznikne koncovka:


S
H A 7 4
D K
C 10
  [W - E] S Q 10 8
H K 9
D
C
  S
H Q 8
D 9
C 8 6

 

E má dva zdvihy, a musí zahrať do dvojitého šikénu, takže získa už len tretí zdvih.

Tuším som spomínal, že zohrávka a súťažná dražba spolu prekvapujúco súvisia. A že súťažná dražba súperov nám môže pomôcť umiestiť body a splniť nečakanú hru (na 26 bodov, samozrejme). No, je to všetko veľmi pekné. Že by ten Austrálčan Willie Jago mal predsa len pravdu?

Resumé: Tromfová zhoda je strašná sila. Myslím samozrejme s nejakým normálnym počtom tromfových figúr. Chápem, že vaša dôvera ku zhode 4-4 značne ochladne, ak vám súper vľavo svojimi AKQJ stiahne vaše xxxx proti xxxx. V súťažnej dražbe musíte dražiť predvídavejšie a vytvoriť si včas kvalifikovanú protizbraň. Zvlášť keď vidíte, že si súperi nevyhnutne tú zhodu nájdu.

Vznikajú teda otvorené problémy:

Ako dražíte po dvojfarebnom zásahu súperov? A vaše dvojfarebné zásahy?

Ako dražíte po vašom otvorení a bloku súperov?

Ako obecne dražíte v súťažnej dražbe – nízko a vysokoúrovňovej?

V ďalších pokračovaniach sa pokúsim na tieto otázky odpovedať.

Anatol FILIP 15-may-2005 Písané pre Bridž klub

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť