Home EdoWell Figa borová pre Boba Hammana.
Figa borová pre Boba Hammana. Tlačiť E-mail
Streda, 25 Máj 2005 00:00

V nedeľu skončili v Houstone majstrovstva USA v súťaži družstiev. Russ Ekeblad, Ron Rubin, Geoff Hampson, Eric Greco, Fred Gitelman a Brad Moss sú členmi družstva, ktoré v málo vídanom záverečnom finiši rozdrvilo svojho súpera vedeného bridžovou legendou Mahmoodom Ziaom (uff, to bol problém zaskloňovať toto meno :-) ).

K tomu len niekoľko stručných poznámok. Celá súťaž bola priamo prenášaná na serveri BBO, takže kto mal čas, iste neoľutoval. Kto nemal čas vtedy, nemusí zúfať, lebo BBO má archív vugraphov a konkrétne túto súťaž nájde na tejto adrese. A posledných 30 rozhodujúcich rozdaní si môžete stiahnuť tu a tu.

Samozrejme, na ich prezretie potrebujete aj príslušného klienta, teda program Bridge Base Online, ale myslím, že ten má vo svojom počítači snáď každý čo len trochu rozumný bridžista :-).

A teraz stručné vysvetlenie, prečo tento zápas spomínam. Iste, nie je každodenné, že príde ku takémuto zvratu v zápase. Rovnako sa nestáva, aby družstvo, ktoré v zápase postupne stále viac prehrávalo, zrazu nabralo dych a vyhralo posledných 30 rozdaní o zhruba 100 impov. Ale stali sa už i väčšie zázraky.

Za pozoruhodný však pokladám spôsob, akým bol tento výsledok dosiahnutý. Najprv sa však pozrime na nasledujúce rozdanie, na rozdanie číslo 85 z tohoto zápasu a na 17 impovú - v zásade banálnu a úplne zbytočnú stratu družstva Ekeblad.

 

USBC Final 6 of 8
IMPs
Ekeblad +129 vs. Welland +157

85.
S J 5 4 2
H A Q 7 5 3
D 4
C K 7 2
S 3
H J 9 8 6 4
D 10 9 5 3
C 10 8 4
[W - E] S 10 8 7
H 10 2
D Q J 8 7
C Q J 9 5
N-S Vul S A K Q 9 6
H K
D A K 6 2
C A 6 3

 


Welland
West

1 D
Pass

Rubin
North
Pass
2 H
3 NT

Fallenius
East
Pass
Pass
All Pass

Ekeblad
South
1 C
2 NT
1. strong

Pár Rubin-EKeblad skončil na 3NT, pričom svoju pikovú farbu dokonca ani nezalicitoval (stúpenci deštruktívnych zásahov po jednom trefe budú v tomto výsledku asi vidieť ďalší úspech tejto koncepcie, ale tu podľa mňa hlavnú úlohu zohral ľudský faktor). V druhej miestnosti Zia-Rosenberg hrali samozrejme 7 pikov.

A po tomto licitačnom debakli drvivú väčšinu impov potrebných k víťazstvu nazbieralo víťazné družstvo Ekeblad lepšou licitáciou! Posledných 30 rozdaní totiž prinieslo v zásade len licitačné problémy, ale na druhej strane licitačné problémy veľmi pestré, od úrovne čiastočných záväzkov, cez súťažnú dražbu až po slemy. A práve v licitácii družstvo Ekeblad súpera jednoznačne predbehlo.

Pozoruhodné sú na tom v zásade 2 veci. Podľa mňa to povrdzuje, že licitácia a špeciálne slemová licitácia je v zápasoch rovnocenných družstiev veľmi často rozhodujúcim jazýčkom na váhe. Nie, nepodcenujem úlohu card play, ale predsa len licit, to je alfa a omega dobrého bridžu.

A prečo sa dostal Bob Hamman do titulku článku? Nuž nielen preto, že treba upútať pozornosť čitateľa :-), ale aj preto, že Bob Hamman je údajne autorom "poučky", podľa ktorej je licit len nudnou časťou bridžu. Neverím, že by Hamman čosi podobné povedal vážne, skôr šlo o nejaký druh bontónu a ak už čosi takého povedal, či vážne, či nie, tak pri sledovaní záveru tohoto zápasu mal asi chuť vziať svoj bonmot späť.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain