Home EdoWell Šup sem, šup tam (ako presúvať krabicu)
Šup sem, šup tam (ako presúvať krabicu) Tlačiť E-mail
Streda, 02 September 2015 10:21
Niekoľko slov o ďalšom vývine kauzy Fischer-Schwartz.

Na analýze rozdaní hraných párom Fischer-Schwartz pracovalo v poslednom období veľa hráčov. Mali k dispozícii množstvo materiálu, od záznamov rozdaní na významných súťažiach, väčšinou v rámci vugraphu na BBO až po videá na serveri youtube.

Cieľom tejto analýzy nebolo len nájsť podozrivé rozdania, ale zároveň nájsť metódu (kľúč, kód), pomocou ktorej si obvinený pár vymieňa informácie.

Zdá sa, že v súčastnosti sú v tomto smere k dispozícií zaujímavé poznatky. Tie vychádzali predovšetkým z faktu, že obvinený pár chcel hrať a hral svoje zápasy predovšetkým na línii NS.Pozor: špičkové súťaže sa hrajú vždy na stoloch so záclonami, takže hovoríme o takejto situácii.

Otázka teda znela nasledovne: ako si môžu hráči na tejto linke vymieňať informácie (podvodným spôsobom) lepšie, bezpečnejšie, kvalitnejšie ako na link EW? Čo im umožňuje túto výmenu, čo majú naviac k dispozícii oproti hráčom na EW? Pri hre za záclonami majú páry na NS a na EW rôzne povinnosti. Pár na NS manipuluje s táckou, na ktorej je umiestnené rozdanie a kartičky z bidding boxov. Ak majú hráči N a E zalicitované, tak hráč N presunie tácku na stranu stola hráčov S a W. To isté platí aj naopak: ak majú hráči S a W zalicitované, tak S presunie tácku na stranu stola hráčov N a E. Teoreticky je možné vymyslieť nejaký kód spojený s týmto presúvaním: možno tácky posunúť rýchlo alebo pomaly, rovno alebo šikmo, na doraz alebo len trochu posunúť. Priznám sa, že som si jedno či dve videá pozrel s cieľom, či neuvidím nejaké významné rozdiely, ale nič som nezbadal. Fischer a Schwartz presúvali tácku v tempe, v podstate vždy zhruba na rovnaké miesto. Podľa môjho názoru nebolo možné do takto realizovaného presunu zakódovať nejakú metódu, ktorá by bola reálne použiteľná.

Presun tácky počas licitácie však nie je jediná povinnosť, ktorú má pár NS. Na túto povinnosť po skončení licitácie naväzuje druhá povinnosť, ktorá spočíva v odstránení tejto tácky zo stola. Prebieha to takto: hráči si zoberú licitačné kartičky, N alebo S odstránia tácku zo stolíka, pričom by však malo na stole zostať rozdanie a výsledný záväzok. Toto slúži ako akási orientácia (stav hier, kto bol dealer, atď) a zároveň ako určitá poistka proti prípadným nedorozumeniam ohľadom finálneho záväzku (napríklad bola/nebola kontra). A zdá sa, že v tejto časti je pes zakopaný.

Začalo to tak, že videá z odohraných zápasov si podobne ako ja prezeralo asi veľa ľudí, podľa môjho odhadu mohlo ísť o stovky hráčov (to viedlo aj ku extrémnej záťaži servera bridgewinners,ktorý na jeden deň úplne zkolaboval). Jeden alebo možno aj viacero z pozerajúcich si všimlo, že Fischer a Schwartz niekedy odkladajú rozdanie do "protiľahlého" rohu. Bežným zvykom je pritom nechať rozdanie v strede stola alebo v "priľahlom" rohu. Tento poznatok bol podľa môjho názoru kľúčový, ale samozrejme, ešte stále nemuselo isť o súčasť metodického podvádzania. Bridžisti sú všeobecne roztržití ľudia (usudzujem podľa seba :)), takže kľudne mohli hráči klásť rozdanie tak ako im padlo do ruky a kde ich napadlo.

Lenže sa zdá, že to tak nie je. Ďalším postupom bolo zistené, že poloha rozdania na stole ukazuje vysokú koincidenciu s výnosom, pričom polohu rozdania využíva partner vynášajúceho na odovzdanie informácie, ktorá farba má byť podľa neho vynesená, pričom platí zhruba toto:
  • rozdanie položené blízko pri vynášajúcom navrhuje pikový výnos
  • rozdanie položené blízko pri partnerovi vynášajúceho navrhuje trefový výnos
  • rozdanie položené v strede stola navrhuje kárový výnos
  • rozdanie položené bližšie ku súperom navrhuje srdcový výnos
Okrem toho boli publikované podozrenia, že tieto výnosové signály sú doplnené niektorými ďalšími signálmi ako pokašľávanie, popíjanie nápoja, ktoré majú varovať partnera v akcii pred slabým listom.

Ku tejto tzv. metodike chcem niečo dodať. Vyzerá to - hlavne to s tým umiestňovaním krabice na stole - ako relevantná možnosť. Lenže ešte stále to nie je dôkaz. Ešte stále môže platiť, že tí, čo sa témou zaoberajú, podľahli určitej psychóze a v podstate si dôkazy konštruujú. Debata na bridgewinnersi sa vyvinula tak, že výrazne prevažujú prívrženci viny izraelského páru a aj normálne zahrania alebo licitácie tohto páru sú občas deformované do polohy, ktorá preukazuje ich vinu.

Bolo by dobré počuť názor obvinených. Tí medzičasom vyhlásili, že sú nevinní, ze sa podrobia každému oficiálnemu vyšetrovaniu; že až do doby, kým takéto vyšetrovanie neprebehne, nebudú hrať spolu; a že budú žalovať Brogelanda (o milión dolárov). To sú v podstate očakávané kroky, ale na druhej strane sa takto dostali do úplnej defenzívy a osobne pochybujem, že vzhľadom na výrazne negatívnu verejnú mienku, ťažko môžu uspieť, aj keď sú povedzme nevinní.

Sú? Nie sú?
 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť