Home Blue Team Blue Team - Walter Avarelli
Blue Team - Walter Avarelli | Tlačiť |  E-mail
Utorok, 02 Apríl 2013 21:41
blue Team - Walter Avarelli

V rámci seriálu o družstve Blue Team si teraz pripomeňme niekoľko rozdaní v podaní Waltera Avarelliho(1912-1987). Avarelli získal 9 titulov majstra sveta, 3 olympijské víťazstvá a 4 európske tituly v rokoch 1956-1972. Avarelli bol dlhodobým partnerom Giorgia Belladonnu, asi najpopulárnejšieho európskeho hráča minulého storočia. Spolu s ním vytvoril licitačný systém Rímsky tref. Tento systém zohral významnú úlohu aj v rozvoji slovenského bridžu, keďže vo svojom období poskytol teoretickú licitačnú základňu pre rozvoj viacerých hráčov vtedajšej hráčskej generácie a časť z nich doteraz ťaží z jeho myšlienok. Avarelliho charakterizovala predovšetkým výnimočne dobrá licitácia a schopnosť nájsť riešenia kritických situácii. V tomto seriáli sa však licitačným problémom nevenujeme, uprednostňujem podanie rôznych card play techník.

Začneme Averelliho "čínskym coupom", rozdaním, ktoré istým spôsobom bude pripomínať tzv. "čínsky snooker", aj keď jeho pomenovanie vyplývalo z toho, že toto zahranie bolo dosiahnuté v zápase olympiády konanej v roku 1968 v Deauville proti družstvu Tchajvanu (ak niekomu toto zahranie pripomenie slávny Grosvenor gambit, tak tiež nemožno namietať.)

Belladona vyniesol 2: 3-8-kráľ. Nasledovala 10 desiatka a Avarelli zobral zdvih dámou, stiahol A a pokračoval 10. HH hral samozrejme K a pokračoval druhým srdcom ku stolu. Belladona, ktorý do prvého srdca hral osmu, teraz pridal päťku. Avarelli zobral zdvih esom a promptne zahral ďalšie srdce. Vznikla nasledovná kritická situácia: v ktorej hlavný hráč už nesmie vydať žiaden zdvih. Tu je kompletné rozdanie:

Ak by hlavný hráč zahodil na srdce tref, tak záväzok splní. Avšak hlavný hráč sa nehodlal podstúpiť tento risk, nakoľko bol presvedčený, že vynášajúci mal dubl srdce. Čínsky hlavný hráč sa rozhodol splniť záväzok iným spôsobom. Jedným z nich bolo delenie tromfov 2-2. Druhým rezervným ťahom pri rozlohe tromfov 3-1 bol deklarovaný tromfový imas na dámu. Deklarovaný preto, lebo Avarelli by iste nehral desiatku majúc v ruke aj dámu.

Takto hlavný hráč padol do Avarelliho pasce. Po prebití srdca vysokou pikou stiahol ďalšie 2 tromfy a zahral na tromfový impas deviatku...

Ďalšie rozdanie nebude také "ľahké". V roku 1967 počas exhibičného zápasu v USA zohrával Pietro Forquet nasledovné 4:

West vyniesol 10 a stôl pridal dámu, ktorú East prikryl kráľom. Ako budete pokračovať, aby ste mali najväčšie šance na splnenie záväzku? Celý problém je skrytý v červených farbách. Bez srdcovej rozlohy 3-2 nemožno záväzok splniť. Ak sú kára delené 3-3, splnenie tiež nepredstavuje problém. Ale čo ak sú kára delené 4-2? Pozrime sa na celé rozdanie:

Ak zahráte 2 kolá srdcí a potom 3 kolá kár s cieľom prebiť štvrté na stole, tak East tento plán prekazí veľmi jednoducho, zahrá tretie kolo srdcí. Ak zahráte okamžite 3 kolá kár, tak East bude pokračovať štvrtým kolom v tejto farbe a jeho partner káro prebije deviatkou, čím vypracuje tromfový zdvih obrane.

Ako teda splniť tento záväzok?

Odpoveď je na prvý pohľad naozaj prekvapujúca: treba prepustiť kárového kráľa!! Nech teraz súper zahrá čokoľvek, hlavný hráč má rozdanie pod kontrolou. Zahrá dve kolá tromfov, stiahne károvú dámu a prejde esom do ruky. Následne prebije svoje posledné káro na stole, čím získa potrebný desiaty zdvih.

A teraz prejdime ku obrane. Na druhom stole tento záväzok bránil Avarelli. jeho linka za licitácie nezúčastnila a 4srdcia zohrával S po rovnakom károvom výnose. a otázka, pred ktorou stojíme je nasledovná: ako môže East poraziť 4srdcia?

Odpoveď je zase veľmi prekvapujúca a nájsť ju u stolíka je veľmi ťažké, skoro nemožné. East nesmie prikryť károvú dámu kráľom. Od tejto chvíle je splnenie nemožné. Hlavný hráč vedomý si kľúčového problému s károvou farbou bude pokračovať druhým a tretím kolom kár, ale East zahrá ďalšie káro a vypromuje si tromfový zdvih. Avarelli túto smrteľnú obranu, ktorú je ťažké nájsť na otvorené karty, u stolíka našiel a zahral v prvom zdvihu malé káro. Bola to geniálna obrana v rozdaní s krásnou dvojitou, pritom zrkadlovou pointou.


Rozdanie pochádza z bridžovej olympiády 1968. Belladona vyniesol pikového kráľa a pokračoval dámou, jeho partner pridal 4 a 2 v pikách. Ako budete zohrávať?

Ak sa rozhodnete pre kárový impas, tak splnenie bude záležať od polohy jedinej karty, károvej dámy. V tomto rozdaní však hlavný hráč môže uvažovať nad dvomi inými variantami zohrávky, ktoré dávajú dodatočné šance. Prvou takouto možnosťou je zahrať dve kolá trefov pomocou esa a kráľa trefového. Ak nájdeme u Eastu dubl trefovú dámu, tak hlavný hráč môže zobrať deväť zdvihov bez hľadania polohy károvej dámy: 4 zdvihy v trefoch, 2 kárové, 2 srdcové, 1 pikový. Druhou možnoťou je hrať kára zhora a keď károva dáma nepadne, tak sa spoľahnúť na trefový impas a rozdelenie trefov 3-3. Hlavný hráč sa rozhodol pre prvú možnosť, ktorá bola úspešná, lebo pod kráľa padla trefová dáma. Následne ešte hlavný hráč vyskúšal kára, ale keď dáma nevypadla, tak zahral markovaný impas na 10 v Belladonovej ruke. Ako asi tušíte, rozloha bola takáto:

a hlavný hráč 2krát padol. Samozrejme, tento obranný trik je dnes oveľa známejší než bol pred 45 rokmi, ale ruku na srdce, koľkokrát sa vám podaril a koľkokrát ste situáciu pre toto zahratie správne odhadli a mali odvahu ho zahrať? Na druhom stole Pabis-Ticci zohrával ten istý záväzok a keď sa trefová dáma neobjavila, tak prešiel na kára a technicky správne dámu impasoval u Eastu, čo viedlo ku desiatim zdvihom.

Nedá mi pri tejto príležitosti pripomenúť iné rozdanie z ešte jednoduchším trikom. Ide o známe rozdanie z MS 1975, štvrté rozdanie od konca. Blue Team počas zápasu prehrával aj o 73 impov a pred začiatkom poslednej časti to bolo o 24 impov. Keď sa na stole objavilo toto rozdanie, tak Belladona s Garozzom stále hrali s presvedčením (chybným ako sa neskôr ukázalo), že súperi stále v zápase vedú. Rozloha kariet bola v tomto rozdaní nasledovná:

a licitácia prebehla takto:

Američania hrali a splnili 6nt. Belladona, ktorý bol zo svojho záväzku výrazne zarazený, dostal srdcový výnos, ktorý prebil v ruke. Potom zahral malý tref a po pridaní desiatky so zavretými očami požiadal o trefovú dámu zo stola. Po ich otvorení uvidel na stole trefovú štvorku, čo mu trochu vrátilo farbu do tváre. Keď pod trefové eso vypadol kráľ, ta reakcia hráčov u stola bola samozrejme veľmi rôzna. Giorgio sa súperom ospravedlňoval, Garozzo zdvíhal oči k nebesám a Kantar opakoval "Oh, my God!". Pritom on mohol záväzok poraziť, keby zahral v prvom kole tref kráľa. Teraz hlavný hráč môže teoreticky splniť aj proti štvrtej desiatke na tzv. tromfovú parádu, pokiaľ nájde u Eastu vhodnú rozlohu. Ten však takúto rozlohu nemá, má totiž len dubl piku a teda hlavný hráč by padol, Taliani by neboli majstri sveta a titul by šiel do USA. Na pohľad jednoduché zahranie, Kantar dokonca dubl AQ v trefoch na stole za svojím dubl kráľom videl a predsa hral malý tref... Je to preto, lebo zahrať aj jednoduchý, ale efektívny švindel, na ktorý naletí súper a ktorý neoklame partnera (ako sa často stáva) je často ťažšie ako dať dokopy nejaký komplikovaný skvíz.

 

Pridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť