Zápas storočia na Zemplíne Tlačiť E-mail
Napísal Alojz Zlacký
06. 03. 2014

Zápas storočia na Zemplíne.

V historických análoch mesta Michalovce sa našla zmienka o tom, že slávny skladateľ Fryderyk Chopin niekedy okolo roku 1830 navštívil centrum Zemplína, mesto Michalovce.

Na počesť tejto udalosti sa bridžové družstvo Zemplína v zložení: Biačko (kpt.), Laca, Sabadoš, Sás sa rozhodlo vyzvať na zápas 2x10 rozdaní družstvo sponzorované nadáciou skladateľa Chopina. Po dlhých jednaniach sa nakoniec podarilo zostaviť družstvo Chopin v tomto zložení: Zlacký (kpt.), Dubnický, Dula, Choma. Zápas sa hral o utajovanú cieľovú prémiu, ktorú mal zaplatiť porazený víťazovi.

Priebeh zápasu bol vskutku nečakaný. Družstvo Zemplína malo neuveriteľný nástup v prvom polčase. Po deviatich rozdaniach viedlo 55:0, až v desiatom sa podaril družstvu Chopin prvý imp do šatne.. Polčas teda skončil 55:1.

V druhom polčase sa družstvu Chopin podarilo s nasadením všetkých síl len čiastočne skorigovať výsledok.

Výsledok zápasu: Zemplín : Chopin 80:37 (55:1) imp 17,10:2,90 VP.

Tento výsledok vzbudil na záujem o bridž na celom Zemplíne. Miestny plátok Zemplínske ECHO vyslal svoju redaktorku Máriu Vafekovú vyspovedať aktérov pri príležitosti konania Karpatského pohára 2014.

Kde sme urobili chyby ?

A ako je to u bridžistov obvykle, každý hľadá chyby inde. Najčastejšie u svojho partnera.

Alojz Zlacký: Mali sme zlé noty. A sponzor by si mal tiež uvedomiť, že ak by viac motivoval hráčov svojho družstva, určite by bol výsledok iný. Každý by vydal zo seba všetko. Takto hazardujeme so svojim menom. Nezanedbateľná je aj naša finančná ujma.

Štefan Choma: V prvom polčase sme hrali proti silnému vetru. V prestávke sa vietor upokojil a my sme v druhom polčase túto výhodu nemali. Cítime sa poškodení počasím. Ani hviezdy nám nežičili.

Ivan Sás: no comment

Igor Dula: Jeho komentár nemôžeme naozaj uverejniť, veď bridž je hrá gentlemanov. Momentálne si aj tak vyvetráva hlavu na lyžiarskych svahoch niekde v okolí Nassfeldu (Korutánsko, Rakúsko).

Július Sabadoš: V miestnosti, kde sa hralo sa postupne kvôli napätiu zvyšovala teplota. V druhom polčase sa mi prehrial počítač a vypadol mi nový WINDOWS 8. Musel som otvoriť Okno, vyvetrať a požiadať o 15 min. technickú prestávku na opravu počítača.

Peter Dubnický: Bolo dohovorené, že nejaké tie impy odovzdáme domácim, lenže pokyn hrať „naplno“, prišiel neskoro. Budeme sa snažiť o dojednanie odvetného zápasu v našom klube. Asi predsa len zohralo značnú úlohu domáce prostredie.

Janko Biačko, kpt Zemplína sa odmietol na kameru vyjadriť. Sprvoti, asi z vrodenej skromnosti alebo z obavy o závisť ľudí, odmietal prevziať dohodnutú „horibilnú“ cieľovú prémiu. Až na naliehanie kpt. Chopina, ktorý chcel splniť „gentleman agreement“, tak urobil. (Pozn. autora článku: Víťazstvo družstva Zemplín je do značnej miery dielom jeho kapitána. Vedel družstvo motivovať a vytvoriť v ňom príjemnú atmosféru, upokojoval hráčov v zložitých situáciach, keď hrozil obrat v zápase).

Peter Laca: Hrali sme, ako sme najlepšie vedeli. Asi sme mali dobrých učiteľov, keď sme ich dokázali poraziť.